pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Telewizja pszczyna.tv

  • 29 listopada 2021
  • wyświetleń: 667

Jak zwiększyć swoje szansę i zostać przyjętym do wymarzonej szkoły?

Materiał partnera:

Dobra szkoła średnia zwiększa szansę dostania się na wymarzone studia. Jeżeli chcecie studiować jeden z bardziej prestiżowych kierunków typu medycyna czy bioinżynieria, to chodzenie do zwykłego liceum może nie wystarczyć. Otóż są prestiżowe szkoły, które rzeczywiście lepiej przygotowują do matury i studiów wyższych - tak jest i nie ma co się oszukiwać. Oczywiście, że ważne są oceny, ale czy tylko one? Jak zwiększyć swoje szansę i zostać przyjętym do wymarzonej szkoły?

Whitpress


Nadrabianie zaległości - czas startNie ma się co oszukiwać, ostatni lockdown i nauczanie zdalne sprawiło, że dzieciaki mają jeszcze większe zaległości. Aktualnie nauka odbywa się w normalnym systemie, ale nadal nad szkołami wisi widmo powrotu do nauki zdalnej. Na pewno jedno jest pewne - należy nadrabiać zaległości. Wiadomo, że ostatnią rzeczą o jakiej myślą po powrocie ze szkoły to nauka. Zdecydowanie bardziej wolą pójść spotkać się ze znajomymi czy pooglądać tv. Ale chcąc dostać się do dobrej szkoły, trzeba rzeczywiście być dobrze przygotowanym. Nie można liczyć na to, że poziom nauczania i wymagań zostanie obniżony, a nawet jeśli, to i tak prawda wyjdzie na jaw już na studiach, gdzie aby się utrzymać trzeba naprawdę sporo wiedzieć. Dlatego też rodzice w miarę swoich możliwości powinni zapewnić dzieciom pomoc w nauce. Jeżeli sami nie mają czasu, to zawsze mogą zapisać swoją pociechę na korepetycje. Rekrutacja do szkoły ponadpodstawowej zbliża się wielkimi krokami, podobnie zresztą jak egzaminy. Zatem to najwyższy czas, aby zacząć się przygotowywać. Dzieciaki czeka ciężka praca - no chyba, że pójdą na łatwiznę i wybiorą szkołę, do której łatwo się dostać.

Oceny to podstawaCóż, wiadomo, że aby dostać się do dobrej szkoły ponadpodstawowej trzeba dobrze napisać egzamin, ale liczą się także oceny na świadectwie. A to oznacza, że nie można zaniedbywać nauki na lekcjach i przykładać się do każdego sprawdzianu. Tutaj należy wiedzieć, że maksymalny wynik jaki może uzyskać absolwent szkoły podstawowej wynosi 200. Na tę liczbę składa się świadectwo, wyniki z egzaminu, osiągnięcia oraz poświęcony czas w wolontariacie. Prawda jest taka, że rzadko uczniowie osiągają takie wyniki, bo napisanie egzaminu na maksymalną ilość nie jest wcale łatwe. Ale przejdźmy do konkretów. Punkty za oceny oblicza się dla czterech przedmiotów. Są to język polski, matematyka, a także dwa wybrane przedmioty, które wskazane są jako punktowane do danej klasy. Za ocenę celującą uczeń otrzymuje 18 punktów, za bardzo dobrą 17, za dobrą 14, za dostateczną 8, za dopuszczającą 2 punkty. Z kolei nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku wyników z egzaminu. Otóż liczbę punktów procentowych za egzamin z języka polskiego i matematyki należy pomnożyć przez 0,35. Jeśli ktoś otrzyma 100 proc. na egzaminie, to obliczamy: 100 x 0,35 co rzecz jasna przyniesie mu 35 punktów. Inaczej wygląda obliczanie punktów za egzamin z języka obcego nowożytnego. W tym przypadku trzeba pomnożyć otrzymany wynik w procentach się przez 0,3, czyli jeżeli uczeń napisze egzamin na 100 % to mnożymy wynik raz 0,3 co daje 30 punktów.

Małe i duże sukcesyOczywiście można też otrzymać dodatkowe punkty. Jeżeli uczeń otrzyma świadectwo z czerwonym paskiem to do swojego wyniku może dodać jeszcze 7 dodatkowych punktów. Osoby działające jako wolontariusze w szkole mogą uzyskać 3 punkty. Także sukcesy w konkursach kuratoryjnych są nagradzane, ale minimum na szczeblu wojewódzkim. Za osiągnięcia w różnych konkurach można zebrać od 2 do 10 punktów. Jednak maksymalna ilość, jaką można uzyskać wynosi 18 punktów.

O czym jeszcze pamiętać?Jeżeli zależy Wam na dostaniu się do wymarzonej szkoły, gdzie poziom nauczania jest wysoki, to musicie się starać, by oceny na świadectwie były jak najlepsze. Za świadectwo z paskiem możecie otrzymać dodatkowe punkty, podobnie jak za sukcesy w konkursach czy wolontariat. Dodatkowo do niektórych klas szkół ponadpodstawowych prowadzone są dodatkowe sprawdziany. Jeżeli składacie podanie do oddziałów dwujęzycznych będą sprawdzane Wasze kompetencje językowe, zaś w przypadku oddziałów sportowych - sprawność fizyczna. A przy naborze do klas artystycznych, sprawdzane będą uzdolnienia kierunkowe.

Warto, a nawet trzeba się starać. W końcu "per aspera ad astra"

Facebook