pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 9 grudnia 2021
  • 12 grudnia 2021
  • wyświetleń: 6733

Pszczyna i Goczałkowice znów wysoko w niechlubnym rankingu

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Nowy Targ, Nowa Ruda, Pszczyna i Nowy Sącz mają najbardziej zanieczyszczone powietrze w Polsce. Wśród smogowych liderów nie brakuje również uzdrowisk - na wysokiej pozycji znalazły się Goczałkowice-Zdrój i Rabka-Zdrój. Nowy Targ to miasto, w którym odnotowywane zanieczyszczenie powietrza jest największe w całej Unii Europejskiej. Tak wynika z najnowszego rankingu przygotowanego przez Polski Alarm Smogowy. W dniu publikacji rankingu pszczyńskie Stowarzyszenie Nie Dokarmiaj Smoga zorganizowało na Rynku w Pszczynie briefing prasowy. Przygotowało też symboliczne prezenty dla burmistrza i Straży Miejskiej. Publikujemy nagranie z konferencji.

ReklamaRanking Polskiego Alarmu Smogowego powstaje co roku na podstawie oficjalnych wyników pomiarów ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ). Najnowszy ranking obejmuje dane z roku 2020. Co istotne, analiza dotyczy wyłącznie miejscowości, w których prowadzone są pomiary PMŚ. Nie jest znana sytuacja w pozostałych miejscowościach. Można jednak przypuszczać, że również tam jakość powietrza często znacząco odbiega od obowiązujących norm.

Poniżej publikujemy zestawienia prezentujące ocenę jakości powietrza w 2020 roku:

Ranking Polski Alarm Smogowy  2021

Ranking Polski Alarm Smogowy  2021

Ranking Polski Alarm Smogowy  2021


Ranking dotyczy stanu powietrza w roku 2020. Pszczyna znalazła się na 2. miejscu pod względem liczby dni smogowych. W mieście mieliśmy aż 75 dni z przekroczonym stężeniem pyłów PM10. Goczałkowice zajęły pod tym względem 5 miejsce. W tej miejscowości było aż 69 dni ze smogiem. Norma krajowa to natomiast - według Polskiego Alarmu Smogowego - 35 dni w roku.

Jeśli chodzi o miejscowości z najwyższym stężeniem PM10 w 2020 roku, Pszczyna zajęła 2. miejsce (średnioroczne stężenie: 38 mg/m3). Czwarte były Goczałkowice-Zdrój z wynikiem 35 mg/m3 (średnioroczne stężenie).

Jeśli chodzi o miejscowości z najbardziej rakotwórczym powietrzem - a wiec najwyższym rocznym stężeniem benzo(a)pirenu, nasze miasto zajęło miejsce 7. - ex aequo z Bochnią, Zakopanym i Jędrzejowem.

Źródłem danych, na podstawie których powstał ranking, jest roczna ocena jakości powietrza na podstawie raportów wojewódzkich Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ).

Jak podaje Polski Alarm Smogowy, na liście smogowych rekordzistów przeważają niewielkie miasta, a nawet wsie np. śląski Godów, czy podkrakowski Zabierzów. Zauważalny jest brak dużych metropolii, uznawanych często za najmocniej zanieczyszczone obszary w kraju. Wśród najbardziej zanieczyszczonych miejscowości pod kątem stężeń rakotwórczego BAP prócz Nowego Targu znajdują się także: Nowa Ruda, Nowy Sącz czy Sucha Beskidzka.

Briefing prasowy Stowarzyszenia Nie Dokarmiaj Smoga na Rynku - 09.12.2021
Briefing prasowy Stowarzyszenia Nie Dokarmiaj Smoga na Rynku - 09.12.2021 · fot. pless.pl


Pszczyński Alarm Smogowy zabrał głosPrzedstawicielki Pszczyńskiego Alarmu Smogowego - Stowarzyszenia Nie Dokarmiaj Smoga przedstawiły wyniki rankingu podczas konferencji prasowej na pszczyńskim Rynku w czwartek, 9 grudnia. Hasło, jakie zaprezentowały, to "Koniec gadżetów, czas konkretów". Przygotowały symboliczne prezenty dla burmistrza i straży miejskiej - złoty medal za wysokie miejsca w rankingach smogowych w 2018, 2019 i 2020 roku i voucher na kontrole domowych kominów z wykorzystaniem dronów. Będą one przeprowadzone w asyście Straży Miejskiej i w porozumieniu z burmistrzem. Zaproponowały również organizację zbiórki na zakup wilgotnościomierza dla strażników miejskich, by mogli kontrolować, czy drewno gromadzone w kotłowniach nadaje się na opał, czy też musi przejść jeszcze proces sezonowania, zanim trafi do pieca. Koszt tego sprzętu to 1500 zł. Stowarzyszenie zaapelowało do burmistrza o wygospodarowanie środków na zakup urządzenia.

Przypominamy: w woj. śląskim zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej pozostały jedynie 23 dni do wymiany najstarszych pozaklasowych kotłów (ponad 10 letnich oraz nie posiadających tabliczki znamionowej). Od 1 stycznia 2022 takie urządzenia będą nielegalne, a za ich eksploatację grożą kary.

Polski alarm smogowy ranking

polski alarm smogowy ranking

polski alarm smogowy ranking

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Facebook