pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 22 grudnia 2021
  • 28 grudnia 2021
  • wyświetleń: 9710

Mali Frydkowianie kolędowali w PolsacieW Wigilię w telewizji Polsat został wyemitowany koncert świąteczny. Wysłuchaliśmy najpiękniejszych polskich kolęd w wykonaniu znanych artystów. Towarzyszyły im dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca "Frydkowianie". Nagrania były realizowane w kościele mariackim w Katowicach. Telewizja opublikowała w internecie dwa spośród czterech utworów wykonanych przez małych muzyków. Posłuchajcie!

Kolędowanie na antenie Polsatu rozpoczęło się w Wigilię już o godz. 12:45. Najpierw emitowane były nagrania z ubiegłych lat, a na zakończenie bloku o godz. 16:50 mogliśmy obejrzeć tegoroczny koncert z kościoła mariackiego w Katowicach z udziałem "Frydkowian".

W świątecznym koncercie wystąpili między innymi: Natalia Kukulska, Dawid Kwiatkowski, Viki Gabor, Igor Herbut, Roksana Węgiel, Golec uOrkiestra, Ania Rusowicz, Halina Mlynkova, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Krzysztof, Piotr i Chris Cugowscy, Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" oraz orkiestra z kopalni Wesoła w Mysłowicach.

Zespół "Frydkowianie" prowadzony przez Zygmunta Pyrka, działa przy szkole podstawowej we Frydku. Muzykują w nim dzieci od pierwszej do ósmej klasy.

Jak udało się małym "Frydkowianom" dołączyć do wydarzenia?

- Zespół już od wielu lat współpracuje Zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk". Szkoła we Frydku nosi imię Stanisława Hadyny, stąd zacieśniona współpraca ze "Śląskiem". To właśnie ten zespół zaprosił dziecięcą grupę do udziału w wydarzeniu. Udało się to między innymi dzięki współpracy z wójtem gminy Miedźna, Janem Słoninką - mówiła Joanna Figura z Urzędu Gminy Miedźna.

Przygotowania do wielkiego występu przed telewizyjną kamerą rozpoczęły się już w listopadzie. 15 grudnia odbywały się próby, a następnego dnia, po próbach generalnych, koncert został zarejestrowany. Dzieciaki wykonały łącznie 4 kolędy i pastorałki. Pierwszy był utwór "Dzisiaj w Betlejem".

Nagrania Frydkowian do koncertu świątecznego telewizji Polsat - 16.12.2021 · fot. UG Miedźna


- "Frydkowianie" kolędę zaczęli śpiewać po śląsku. Przygrywała im dziecięca kapela prowadzona przez pana Zygmunta Pyrka, składająca się z trzech chłopaków i dziewczynki. Zabrzmiały 2 trąbki, bęben i klarnet. Na akordeonie zagrał pan Zygmunt. Po pierwszej zwrotce do śpiewania włączyła się reszta artystów, biorących udział w wydarzeniu - opowiada Joanna Figura.

Drugi utwór wykonany przez Frydkowian to "Jam jest dudka". W tym przypadku dzieci włączyły się w śpiewanie refrenu razem z Anną Rusowicz, a towarzyszyła im profesjonalna Grott Orkiestra. Kolejny utwór to "Dziś w stajence", który dzieci z akompaniamentem własnej kapeli wykonały samodzielnie. Ostatnią pastorałką był utwór "Tylko jedna jest taka noc", którą Frydkowianie zaśpiewali z Anną Rusowicz, Antkiem Smykiewiczem i Michałem Jurkiewiczem.

Zespół Pieśni i Tańca "Frydkowianie" w 1973 roku założyła Jadwiga Barbara Granatyr. Od ponad 30 lat z zespołem pracuje Zygmunt Pyrek. To dzięki niemu zespołowi towarzyszy kapela, dla której aranżuje utwory. "Frydkowianie" to zespół, który rozbudza w najmłodszych przywiązanie do rodzinnej ziemi, kultywuje tradycje, popularyzuje dziedzictwo ziemi pszczyńskiej. W swym repertuarze ma wiele śląskich tańców i pieśni, często zapomnianych, a przez "Frydkowian" na nowo odkrywanych. Są one autentyczne, gwarowe.

ar / pless.pl
źródło: UG Miedźna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook