pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Telewizja pszczyna.tv

  • 10 stycznia 2022
  • wyświetleń: 702

Dach płaski - czas na remont

Materiał partnera:

Dachy budynków przemysłowych i bloków mieszkalnych to najczęściej dachy płaskie. Ten typ dachu zazwyczaj pokrywano papą - miała ona za zadanie uszczelnić go tak, by chronił budynek przed działaniem wilgoci. Papa jest dobrym materiałem hydroizolacyjnym, jednak z biegiem lat traci swoje właściwości. Pokrycie zaczyna pękać, mogą na nim pojawiać się purchle, a wilgoć zaczyna przedostawać się do wewnątrz. Ignorowanie problemu może doprowadzić nawet do zniszczenia więźby i konieczności wymiany całego dachu. Dlatego już przy pierwszych objawach niszczenia papy warto przeprowadzić prace remontowe.

Linkhouse


Ocena stanu dachuPrzed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, warto zlecić kontrolę stanu dachu doświadczonemu specjaliście. Oceni on nośność i trwałość więźby, oszacuje stan obróbek blacharskich, sprawdzi szczelność wentylacji pod pokryciem oraz znajdzie wszelkie nieszczelności pokrycia.

Jeśli dach nie będzie wymagał wymiany więźby (czyli przebudowy) i szerszego zakresu specjalistycznych prac budowlanych, wystarczy zlecić jego remont doświadczonej firmie, takiej jak Dohmann. Jak twierdzi jej przedstawiciel: "Samodzielny remont dachu jest nie tylko niebezpieczny, ale najczęściej również nieefektywny. Osoby niemające doświadczenia zazwyczaj nieprawidłowo lokują i montują poszczególne elementy, zapominają o zachowaniu skosów, szczelinach wentylacyjnych, lub też używają nieodpowiednich produktów do uszczelniania. Dach po takim remoncie pilnie wymaga... ponownego remontu".


Co zamiast papy?Jak już zostało wspomniane, papy nie są idealnym materiałem do hydroizolacji. Dach pokryty papą wymaga częstych konserwacji i napraw ubytków. Z tego powodu pokrycia z papy są coraz częściej wypierane przez nowoczesne membrany. To produkty sprzedawane w dużych rolkach, wykonane z tworzyw sztucznych. Membrany są o wiele trwalsze niż papa i bardziej odporne od niej na działanie szkodliwych czynników. Są też wygodniejsze, jeśli chodzi o montaż. Dlatego podczas remontu warto zdecydować się na membranę, zamiast papy.

Linkhouse


Jaką membranę wybrać?

Wybór membrany dla danego dachu, jak i jej montaż, najlepiej jest zlecić profesjonaliście. W firmie Dohman stosuje się membrany EPDM, PCV i TPO. Jeśli chodzi o budownictwo mieszkaniowe, zastosowanie znajdują głównie membrany EPDM, o rozciągliwości nawet do 400%. W przypadku obiektów przemysłowych częściej sięga się po membrany PCV (odporne m.in. na działanie substancji chemicznych) i TPO (przyjazne środowisku, o wyjątkowo długiej żywotności i wysokich walorach estetycznych).

Źródło: https://www.dohmann.pl/

Facebook