pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 4 lutego 2022
  • 6 lutego 2022
  • wyświetleń: 7354

[WIDEO] Zimowy lot nad ptasią wyspą na Jeziorze Goczałkowickim!

Jak prezentuje się ptasia wyspa na Jeziorze Goczałkowickim zimą? Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu .Przypomnijmy: w latach 2020-2021 na Jeziorze Goczałkowickim powstała wyspa dla ptaków, o powierzchni około 450 m2. Wykonawcą inwestycji jest firma Soley z podkrakowskich Balic.

Wyspa dla ptaków powstała w rejonie ujścia Wisły do Zbiornika. Jej budowa była częścią projektu LIFE.VISTULA.PL, którego głównym celem jest zabezpieczenie siedlisk ptaków, w szczególności ślepowrona i rybitwy rzecznej, w obszarach Natura 2000 położonych w Dolinie Górnej Wisły. Całość tego projektu jest finansowana głównie ze środków Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ptasia wyspa na Jeziorze Goczałkowickim z lotu ptaka - 03.02.2022
Ptasia wyspa na Jeziorze Goczałkowickim z lotu ptaka - 03.02.2022 · fot. pless.pl


Co roku kilkaset gniazd rybitwy rzecznej ulega zatopieniu w okresie lipcowych deszczy, kiedy poziom wody na Zbiorniku podnosi się. Dzięki wyspie, będące pod ochroną ptaki, będą mogły bezpiecznie wyprowadzać swoje lęgi. Brzegi zabezpieczono tak, aby silne falowanie, pływające kry lodowe i wysokie poziomy piętrzenia wody nie uszkodziły ich i nie powodowały zalewania wyspy. Dzięki temu wyspa będzie wynurzona nawet przy najwyższych stanach wód, co pozwoli ptakom bezpiecznie wyprowadzać swoje lęgi. Takie rozwiązanie zostało w naszym regionie zastosowane po raz pierwszy.

Latem pisaliśmy o sukcesie lęgowym wyspy w artykule: [WIDEO, FOTO] Sukces lęgowy na ptasiej wyspie na Jeziorze Goczałkowickim.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook