pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 25 lutego 2022
  • 1 marca 2022
  • wyświetleń: 4385

[WIDEO] Dolina Górnej Wisły okiem pszczyńskich fotografów przyrody

Pszczyńska przyroda ma nam do zaoferowania o wiele więcej niż myślimy, spacerując parkiem lub przyglądając się żubrom w zagrodzie. To niezmierzone tajemnice otaczających nas lasów, zbiorników wodnych, łąk i pól. Aby poznać je bliżej, wielokrotnie trzeba wyjść poza swoją strefę komfortu, zmierzyć się z trudnościami i otworzyć na nieznane. O tym, jak to zrobić i gdzie wybrać się na początek, rozmawiamy z fotografami przyrody z naszego regionu, Arturem Jurkowski i Michałem Piekarskim. Uwaga! Dla naszych czytelników mamy do rozdania 3 albumy fotograficzne "Charakter Doliny Górnej Wisły". Wystarczy odpowiedzieć na konkursowe pytania!Przy okazji wydania albumu "Charakter Doliny Górnej Wisły" spotkaliśmy się z jego autorami - Arturem Jurkowskim i Michałem Piekarskim. To duet niezmordowanych fotografów z naszego regionu, którzy zgłębiają meandry i ścieżki dzikiej przyrody. Obaj są istotnie związani z przyrodą Górnego Śląska. Artur fotografuje krajobrazy i dzikie, naturalne przestrzenie, Michał śledzi zwierzynę, głównie dzikie ptactwo, w które bliski nam obszar jest bardzo bogaty. Ich praca wymaga wiele wysiłku i poświęcenia, wielogodzinnego czekania i czatowania na ten jeden decydujący moment. Album "Charakter Doliny Górnej Wisły" to zbiór ich wzajemnie uzupełniających się zdjęć z wypraw w dzicz. W dzicz, do której także my mamy dostęp, jeśli tylko dysponujemy odpowiednią wrażliwością i cierpliwością. W rozmowie zapytaliśmy fotografów o to, jak eksplorować otaczającą nas przyrodę, gdzie wybrać się i co ze sobą zabrać.

Mozaika przyrodnicza ziemi pszczyńskiej i jej okolic to stosunkowo rozległy kompleks kobiórskich lasów z rezerwatem żubrów na czele, potężne Jezioro Goczałkowickie będące rezerwuarem wody pitnej na potrzeby między innymi aglomeracji górnośląskiej, wiele kompleksów stawów hodowlanych utworzonych przez człowieka, a stanowiących ostoję dzikiej przyrody oraz królowa polskich rzek - Wisła, wraz z jej dopływami, tj. rzekami Pszczynką, Bajerką, Korzeńcem, Dokawą czy Białką oraz pomniejszymi ciekami wodnymi. Takie bogactwo środowisk jest nie tylko domem dla wielu gatunków zwierząt, ale tworzy jednocześnie zróżnicowany krajobraz, który koegzystuje z coraz bardziej zurbanizowanym otoczeniem - czytamy we wstępie do albumu "Charakter Doliny Górnej Wisły", wydanym przez Powiat Pszczyński. Zdjęcia Artura Jurkowskiego i Michała Piekarskiego od 18 lutego można oglądać również w ramach wystawy w budynku Centrum Przesiadkowego w Pszczynie.

Artur Jurkowski zajmuje się fotografią krajobrazu. Należy do Związku Polskich Fotografów Przyrody. W 2016 roku zdobył tytuł Fotografa Roku ZPFP. Mieszka w Tychach, pochodzi z Woli koło Pszczyny.

Michał Piekarski fotografuje przede wszystkim ptaki, ale na jego zdjęciach znajdziemy też lisy, dziki czy ryby. Również członek Związku Polski Fotografów Przyrody. Mieszka w Strumieniu.

Uwaga! Dla naszych czytelników mamy do rozdania 3 albumy fotograficzne "Charakter Doliny Górnej Wisły":

Konkurs

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook