pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 28 lutego 2022
  • 1 marca 2022
  • wyświetleń: 3890

[WIDEO] Pomoc Ukraińcom w powiecie - najważniejsze informacje

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj

W poniedziałek odbył się konwent włodarzy gmin i powiatu pszczyńskiego, podczas którego omówiono koordynację działań pomocowych dla obywateli Ukrainy, trafiających na nasz teren. Jakie ustalenia zapadły? Jak ta pomoc będzie wyglądała? O tym wszystkim mówią starosta pszczyńska Barbara Bandoła oraz wójt Kobióra, Eugeniusz Lubański.

ReklamaWiadomo, że do poniedziałkowego popołudnia aż 81 rodzin na specjalny adres mailowy ukraina@powiat.pszczyna.pl zgłosiło chęć przyjęcia rodzin ukraińskich do siebie. Utworzą one miejsca dla ponad 240 osób! Są także deklaracje pomocy medycznej, tłumaczeń, pomocy w transporcie, organizacji posiłków, wyżywienia, zgłoszenia osób, które chcą się zaangażować jako wolontariusze. Pomoc zaoferowało prywatne przedszkole, które chce udostępnić sale i prowadzić popołudniami zajęcia dla dzieci z Ukrainy. Oprócz tego, we wszystkich gminach w ostatnich dniach działa już ogromna rzesza ludzi dobrej woli, która zorganizowała się całkowicie oddolnie i prowadzi m.in. zbiorki darów czy organizuje transport rzeczy i ludzi.

- Uważamy, że najlepszym rozwiązaniem jest w pierwszej kolejności kierowanie uchodźców do rodzin, które udzielą im najlepszej opieki i przygotowania kulturowego. Oczywiście otwieramy też punkty zorganizowane przez samorządy, w których będziemy umieszczać te osoby - mówi starosta Barbara Bandoła.

W razie potrzeby obywatele Ukrainy będą lokowani w hotelach, a także w internacie "Rolniczoka" (PZS nr 2).

Jak przekazał wójt Kobióra, Eugeniusz Lubański, na terenie miejscowości już od soboty przebywają uchodźcy. Lokale zostały przygotowane w pomieszczeniach po tzw. DDOM-ie. Goszczą tam dwie kobiety z ósemką dzieci. Pokoje przygotowało także Nadleśnictwo Kobiór. Zgłosiły się osoby, które chcą nieodpłatnie zapewnić uchodźcom wyżywienie.

Podczas konwentu włodarzy omówiono, w jaki sposób organizowana będzie pomoc humanitarna. Część z zebranych na terenie powiatu darów zostanie przekazanych rodzinom z Ukrainy, które zostały i zostaną zakwaterowane na naszym terenie. Pozostałe rzeczy w konwoju humanitarnym za pośrednictwem wojewody trafią na Ukrainę. Wszystkie rzeczy muszą być odpowiednio spakowane i opisane. Nie ma możliwości, żeby we własnym zakresie wysyłać dary na tereny objęte wojną.

Powiat Pszczyński zgłosił obiekty do grupowego kwaterowania uchodźców. Są to obiekty na terenie gminy Pawłowice, Kobiór oraz Pszczyna, w tym m.in. hotele, domy ludowe, internat czy obiekt będący w dyspozycji Nadleśnictwa Kobiór.

- Bardzo dziękuję mieszkańcom powiatu pszczyńskiego za liczne deklaracje wsparcia. Obywatele Ukrainy trafiają już do rodzin na naszym terenie i to najlepsza forma pomocy. W sobotę uruchomiono adres mailowy ukraina@powiat.pszczyna.pl pod którym zbierane są informacje o chęci pomocy ze strony mieszkańców i firm. Na chwilę obecną otrzymaliśmy 81 ofert zakwaterowania dla ponad 240 osób, a wszystkich maili spłynęło 150. Są także deklaracje pomocy medycznej, tłumaczeń, pomocy w transporcie, organizacji posiłków, wyżywienia, osób, które chcą się zaangażować, jako wolontariusze. Pomoc zaoferowało prywatne przedszkole, które chce udostępnić sale i prowadzić popołudniami zajęcia dla dzieci z Ukrainy. Za wszystkie maile serdecznie dziękujemy. Będziemy tę pomoc wykorzystywać w ramach spływających do nas potrzeb - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Podczas konwentu omówiono także sposób organizacji pomocy psychologicznej oraz sprawy formalno-prawne.

W poniedziałek rano również burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol spotkał się z przedstawicielami komórek Urzędu Miejskiego kluczowych w kontekście pomocy uchodźcom z Ukrainy. Podczas narady zostały omówione kwestie związane z wsparciem na miejscu w Pszczynie, organizacją miejsc pobytowych, przekazywaniem darów i ich magazynowaniem.

- Widzę olbrzymie zaangażowanie ze strony mieszkańców naszej gminy i chęć wsparcia Ukraińców. W akcję włączyły się między innymi strażacy ochotnicy, Stowarzyszenie Pszczyńskich Przedsiębiorców i Fundacja "Zwierzęca Arkadia". Wszystkim mieszkańcom bardzo dziękuję za tak duży odzew i niesienie pomocy przyjaciołom z Ukrainy - mówi Dariusz Skrobol.

Przypominamy, że w sobotę Urząd Miejski w Pszczynie uruchomił specjalny numer kontaktowy - 32 447-08-00 dla mieszkańców i przedsiębiorstw, które na terenie gminy Pszczyna chciałyby się włączyć w materialną i lokalową pomoc uchodźcom.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Solidarni z Ukrainą

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj

Facebook