pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 19 kwietnia 2022
  • 6 maja 2022
  • wyświetleń: 3328

"Poezja i muzyka pod 13": historie napisane przez życie

Koncerty w ramach "Poezji i muzyki pod 13" powróciły do Galerii "13" na ulicy Bednarskiej! Ostatni koncert nosił tytuł "Historie napisane przez życie". Relację ze spotkania zdaje organizatorka cyklicznych wydarzeń, Renata Zborowska.

 

W piątek, 29 kwietnia po prawie dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią zaprosiliśmy naszych gości na kolejny koncert z cyklu "Poezja i muzyka pod 13" znowu do Klubu "13" przy ulicy Bednarskiej 13. Długo czekaliśmy wszyscy - goście i wykonawcy - na ten moment. Przygotowaliśmy się starannie - już od progu witał wszystkich cudowny zapach kawy, herbaty, na stolikach talerzyki z pysznymi ciasteczkami domowej roboty (pani Czesia Pudełko). Prawie na każdym stoliku kartka z napisem "Rezerwacja", bo goście zapowiadali się od dłuższego czasu, a ilość miejsc w 13 jest ograniczona.

No i nadszedł ten moment, że mogliśmy rozpocząć 96 już spotkanie, tym razem zatytułowane "Historie pisane przez życie". Na scenie zasiedli recytatorzy: Karina Bieszczad. Elżbieta Jasińska i Michał Pudełko oraz prowadząca Renata Zborowska, którzy prezentowali wybrane na ten wieczór wiersze. W ich interpretacji wysłuchaliśmy tekstów Edwarda Stachury, Bolesława Leśmiana, Wisławy Szymborskiej, Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Jana Sztaudyngera, Agnieszki Osieckiej, Stephena Kinga. Ilustracją muzyczną były starannie dobrane piosenki opowiadające przeróżne poważne, dramatyczne, refleksyjne, ale także dowcipne, podane z wielkim przymrużeniem oka historie związane z ludzkimi doświadczeniami ich twórców. I tak wysłuchaliśmy:

  • "Ballada i dziwnym malarzy" i "Skazany na bluesa" Ryszarda Riedla w interpretacji Grzegorza Wuwera
  • "Wracam do domu" Łukasza Rutkowskiego w wykonaniu Pauliny Kolarz
  • "Jenny" Edyty Bartosiewicz zaśpiewaną przez Magdalenę Kawkę
  • "Życia mała garść" J. Dąbrowskiego i J. Kukulskiego w interpretacji Szymona Kaula, któremu akompaniował Bartek Lala


"Poezja i muzyka pod 13": historie napisane przez życie - 29.04.2022 · fot. Maciej Wilczek


Potem przyszedł czas na mniej poważne piosenki i tę część rozpoczął duet Maciej Wilczek i Grzegorz Wuwer utworem "Urodzeni jesienią" A. Sikorowskiego i R. Rynkowskiego. Maciej Wilczek zaprezentował też piosenkę z pogranicza rocka i country autorstwa Tomasza Szweda "Poradnik początkującego kierowcy", a Szymon Kaul z Bartkiem Lalą wykonali utwór "Jej rodzina" z kabaretu Starszych Panów". Bardzo dowcipną historię napisana przez Tomasza Bielskiego z muzyką Seweryna Krajewskiego "Każdy pies ma dwa końce" przedstawił zespół "Trzynastka" z Pszczyńskiego UTW, a Renata Zborowska zaproponowała dwie zabawne historyjki: "Ej, Piotr" A. Bianusza i R. Sielickiego i "Jak artyści szli do nieba" W. Młynarskiego i L. Kozłowskiego.

Sądząc po reakcji licznie zgromadzonej widowni, nasz program bardzo przypadł do gustu naszym gościom. Po koncercie usłyszeliśmy także wiele miłych słów odnośnie repertuaru oraz wykonania utworów.

Serdecznie dziękujemy za obecność i ciepłe przyjęcie. Była to dla nas wykonawców swoista próba po tak długiej przerwie. Co prawda organizowaliśmy w tym czasie koncerty, ale występowaliśmy w sali widowiskowej na dużej scenie przy pustej widowni i on line. Cieszymy się, że mogliśmy wrócić do "13", bo tylko tam można prawdziwie delektować się pięknem słowa poetyckiego w formie recytowanej i śpiewanej.

Miłym akcentem dla nas był piękny bukiet kwiatów i podziękowania złożone przez pana Jerzego Michalika w imieniu całej dużej grupy naszych gości. Przyznaję, że było to bardzo wzruszające.

Postanowiliśmy także niejako "przy okazji" pomóc naszej byłej (i mam nadzieję też obecnej) wokalistce Paulinie Chodurze, która od kilku lat dzielnie walczy o zdrowie swojego synka. W skarbonce znalazło się 391, 55 złotych.

Każdy może pomóc Kacperkowi, wpłacając pieniądze na internetową zbiórkę:Dziękujemy serdecznie i zapraszamy na koncert kończący sezon kulturalny 2021/2022 w piątek 10 czerwca na 18.00.

A dla wszystkich skrót koncertu - link powyżej.

Renata Zborowska

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Poezja i muzyka pod 13

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj

Facebook