pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 7 czerwca 2022
  • wyświetleń: 3858

Spotkanie rodzin zastępczych z powiatu pszczyńskiego

Rodziny zastępcze to zwykli ludzie, którzy na co dzień czynią niezwykłe rzeczy. 30 maja jest ich święto - Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Podczas uroczystego spotkania rodzicom zastępczym podziękowano za trud włożony w wychowanie drugiego człowieka.

W powiecie pszczyńskim opieką w 92 rodzinach zastępczych - 38 spokrewnionych, 43 niezawodowych i 11 zawodowych, w tym trzech rodzinnych domach dziecka, trzech pełniących funkcję pogotowia rodzinnego i jednej rodzinie specjalistycznej otoczonych jest 147 dzieci. Wśród nich są te najmłodsze, które często są zabezpieczane prosto ze szpitala i te dorosłe, które uczą się i pracują. W domu rodziców zastępczych otrzymują - miłość i bezpieczeństwo.

Podczas uroczystości kierownik Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej w powiecie pszczyńskim Katarzyna Motyka wspólnie z wicestarostą Damianem Cieszewskim podziękowali rodzicom zastępczym. Podziękowano też osobom i przedstawicielom instytucji, które wspierają działania Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej w powiecie pszczyńskim.

Wicestarosta Damian Cieszewski zaznaczył, że rodziny zastępcze to wyjątkowi ludzie, bo zdecydowali się oddać część swoje życia dzieciom.

- Pomagacie dzieciom, które nie mogą wychowywać się w biologicznych rodzinach stworzyć nowy dom, dajecie poczucie bezpieczeństwa, przygotowujecie do dorosłego życia - mówił wicestarosta dziękując rodzinom zastępczym za miłość, troskę i podjęcie się trudu wychowania drugiego człowieka.

Spotkanie rodzin zastępczych z powiatu pszczyńskiego - 30.05.2022 · fot. powiat


O oprawę muzyczną zadbało Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie. Na scenie Pszczyńskiego Centrum Kultury wystąpili wokaliści, którzy uczą się śpiewu na zajęciach wokalnych pod opieką Joanny Gajdy. Spotkanie rozpoczęto występem chóru Piano Forte ze Szkoły Podstawowej w Radostowicach, którym dyryguje Katarzyna Machnik.

Podczas uroczystości wykład "Rodzina zastępcza - (nie)zwykła rodzina?" wygłosił dr Jan Basiaga z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który zajmuje się m.in. funkcjonowaniem rodzinnych i instytucjonalnych form pieczy zastępczej.

- Rodzicielstwo zastępcze to zaszczytna, ale na co dzień niedoceniona funkcja społeczna. Wydaje się być czymś zwykłym, bo jest tata, mama, dom i dzieci. Rodzice zastępczy, tak jak biologiczni realizują funkcję wychowawczą, starają się przekazywać systemy wartości, doprowadzić, aby dzieci osiągnęły samodzielne życie - mówił prowadzący wykład.

Spotkanie zostało przygotowane przez Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej, czyli jednostkę organizacyjną Powiatu Pszczyńskiego, która zajmuje się pozyskiwaniem i wspieraniem rodzin zastępczych na naszym terenie, deklarując pomoc w procesie rekrutacji.

ar / pless.pl

źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook