pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 2 września 2022
  • 4 września 2022
  • wyświetleń: 6048

Tyty dla pierwszoklasistów - zwyczaj kultywowany także w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Róg obfitości, czyli tyta, to nieodzowny element inauguracji roku szkolnego, przynajmniej u pierwszoklasistów. Zwyczaj wręczania tyty na Śląsku sięga XX wieku i jest jednym z tych, które trwają nieprzerwanie do dziś. Co można znaleźć we współczesnych tytach, kto je wręcza i jakie emocje wiążą się z rozpoczęciem szkoły podstawowej?

ReklamaZwyczaj wręczania tyt na Śląsku pochodzi jeszcze z czasów niemieckich. W Niemczech kultywowano tę tradycję już na początku XIX wieku, a wynikała ona z obecnej w Europie fascynacji kulturą antyczną. To właśnie z mitologii greckiej pochodzi opowieść o kozie Amaltei, opiekunce młodego Zeusa, której ten miał przypadkiem złamać róg. Zeus tak się tym zdarzeniem przejął, że postanowił wypełnić złamany róg dobrobytem, w dodatku odnawialnym. Tak powstał mit o rogu obfitości, czyli symbolu bogactwa. W śląskiej tradycji występuje w postaci tyty, czyli odwróconego, najczęściej kartonowego stożka, który wypełnia się po brzegi słodkościami.

Tyty dla pierwszoklasistów - zwyczaj kultywowany także w Pszczynie · fot. pszczyna.tv


Co symbolizuje róg pełen słodyczy wręczany dzieciom z okazji pójścia do I klasy szkoły podstawowej? Na pewno jest sposobem na wzbudzenie pozytywnych emocji i budowanie dobrych wspomnień związanych z tym przełomowym dla każdego dziecka momentem. Tyty i początek roku szkolnego filmowaliśmy w pszczyńskich placówkach - w Szkole Podstawowej nr 5 oraz w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jadwigi Śląskiej, dzięki uprzejmości dyrektor Joanny Pszonak i dyrektor Beaty Hellwig. Dziękujemy wszystkim rodzicom, pierwszoklasistom oraz nauczycielom za udział w naszym nagraniu.

Zapraszamy do udziału w dyskusji na temat śląskich tyt i dzielenia się własnymi wspomnieniami dotyczącymi tego oryginalnego upominku!

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Facebook