Telewizja pszczyna.tv

  • 15 września 2022
  • 20 września 2022
  • wyświetleń: 17823

[WIDEO, FOTO] Polterabend czyli trzaskanie szkła w Ćwiklicach!

W sobotę, 17 września w Ćwiklicach odbyło się wydarzenie pod hasłem "Spotkaj się z sąsiadem - polterabend, czyli trzaskanie szkła". Była to inscenizacja górnośląskiego weselnego zwyczaju. Gospodarzami była przyszła młoda para - Kinga i Bartek. Zobaczcie wideo i fotorelację!Impreza rozpoczęła się o godz. 17.30 na skrzyżowaniu ulic Wolności i Obrońców Pokoju. Uczestnicy przeszli korowodem przebierańców ulicami Wolności i Zawadzkiego do ośrodka kultury (remiza strażacka), gdzie zainscenizowano obrzęd przedweselnego "polterabend". W programie znalazły się także warsztaty kulinarne, warsztaty stroju regionalnego, konkurs wiedzy o Ćwiklicach oraz zabawa taneczna. Nie zbrakło tradycyjnego poczęstunku. Były m.in. śląski żur i weselne ciasteczka.

Polterabend czyli trzaskanie szkła w Ćwiklicach! - 17.09.2022 · fot. Grzegorz Załucki / pless.pl


Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury Plus - inicjatywy lokalne, edycja 2022.

Przypomnijmy, że w projekcie ministerstwa brało udział Pszczyńskie Centrum Kultury, które zaprosiło mieszkańców gminy Pszczyna do przedstawiania własnych propozycji inicjatyw kulturalnych. Wpłynęło 9 wniosków. Jury w składzie: przedstawiciel Pszczyńskiego Centrum Kultury, przedstawiciel Narodowego Centrum Kultury, badacz - autor diagnozy społecznej oraz obecni na spotkaniu wnioskodawcy - autorzy pomysłów, wybrali, po dokonaniu oceny punktowej, do realizacji następujące inicjatywy:

  • Woda łączy - Arkadiusz Rakowski - 80 pkt. - 7500 zł
  • Pszczyńska młodzież w twórczym szale. Wokół Bestiariusza - Take Tam - 77 pkt. - 6500 zł
  • Głos w przestrzeni - warsztaty radiowo-dziennikarskie - Uczniowie III LO - 75 pkt. - 7000 zł
  • Warsztaty artystyczno-ruchowe z jęz. Angielskim - FUNART - 66 pkt. - 5500 zł
  • Spotkaj się z sąsiadem - Zdzisław Grygier - 61,6 pkt. - 6000 zł.


Działania będą realizowane do 30 października 2022 r.

ar / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook