pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Telewizja pszczyna.tv

  • 29 września 2022
  • wyświetleń: 519

Co to jest oparzenie słoneczne i jak się je leczy?

Materiał partnera:

Oparzenie słoneczne to stan, który powstaje, gdy skóra staje się zbyt gorąca i czerwona od słońca. Objawy mogą obejmować ból, obrzęk skóry i gorączkę. Leczenie polega zazwyczaj na stosowaniu zimnych okładów lub lodu na dany obszar i używaniu filtrów przeciwsłonecznych na zewnątrz. Oparzenia słoneczne można również leczyć dostępnym bez recepty ibuprofenem lub stosowanymi lekami, takimi jak hydrokortyzon.

Linkhouse


Co to jest oparzenie słoneczne?


Oparzenie słoneczne jest stanem, który występuje, gdy skóra staje się czerwona, podrażniona i spuchnięta w wyniku ekspozycji na promieniowanie słoneczne UVA i UVB. Leczenie oparzeń słonecznych obejmuje przykładanie chłodnych lub zimnych okładów, stosowanie miejscowych kremów i balsamów, przyjmowanie ibuprofenu lub innych leków przeciwbólowych oraz odpoczynek w dotkniętym miejscu. Zaleca się również stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, aby zapobiec oparzeniom słonecznym.


Objawy oparzeń słonecznych


Gdy promieniowanie ultrafioletowe (UV) emitowane przez słońce uderza w skórę, powoduje jej uszkodzenie. Może to powodować zaczerwienienie, obrzęk, ciepło i ból. Najcięższe przypadki mogą prowadzić do oparzeń.


Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić w celu leczenia oparzeń słonecznych: schłodzić skórę zimną wodą lub okładami z lodu, usunąć wodoodporny filtr przeciwsłoneczny lub ubranie, przestać palić i zastosować środki przeciwbólowe. Jeśli oparzenie jest bardzo poważne, należy udać się do lekarza.


Jak leczyć oparzenia słoneczne


Oparzenie słoneczne to stan zapalny skóry spowodowany nadmierną ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe (UV). Najczęściej dotyka twarzy, dłoni i stóp, i może powodować ból, zaczerwienienie i pęcherze.


Co na oparzenia słoneczne? W przypadku wystąpienia oparzenia słonecznego należy zdjąć całą odzież, która zakrywa dotknięte miejsce i zastosować chłodne okłady na oparzone miejsce. Zastosuj środek odstraszający owady zawierający UVB (rodzaj promieniowania UV), jeśli wychodzisz na zewnątrz. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli oparzenie nie zagoi się w ciągu 48 godzin lub jeśli dojdzie do zakażenia.


Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym w przyszłości


Oparzenie słoneczne jest częstym uszkodzeniem skóry, które może być spowodowane przez promienie słoneczne UV. Najczęściej występuje na twarzy, szyi i ramionach, ale może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele. Oparzenia słoneczne leczy się chłodnymi okładami i doustnymi antybiotykami, jeśli jest to infekcja. Jeśli jest to oparzenie, stosuje się maści miejscowe i sterylne opatrunki.

Czy plamy słoneczne (plamy po oplanaiu) na skórze są rakowe? Porównanie różnych typów zmian skórnych


Kiedy doznajesz oparzenia słonecznego, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy zaczerwienienie i obrzęk są normalne. Oparzenia słoneczne mogą wyglądać inaczej na różnych częściach ciała, dlatego ważne jest, aby znać rodzaje zmian skórnych, które mogą powstać w wyniku ekspozycji na słońce.


Najczęstszym typem zmiany skórnej, która powstaje w wyniku ekspozycji na słońce jest plama słoneczna. Plamy słoneczne to małe, czerwonawe plamy, które powstają, gdy skóra ulega zapaleniu. Plamy słoneczne są najczęściej widoczne na twarzy, szyi i ramionach, rzadziej pojawiają się na nogach lub tułowiu.

Chociaż plamy słoneczne są zazwyczaj nieszkodliwe, mogą czasami stać się rakowe, jeśli urosną wystarczająco duże. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w plamie słonecznej lub jeśli zacznie się ona powiększać lub zmieniać kolor, powinieneś natychmiast udać się do lekarza.


Inne rodzaje zmian skórnych, które mogą się rozwinąć w wyniku ekspozycji na słońce to:

  • Rany: Rany powstałe w wyniku oparzenia słonecznego mogą się szybko zagoić, ale mogą pozostawić bliznę. Rany powstałe w wyniku innych urazów (np. upadku) mogą goić się dłużej i być trudniejsze w leczeniu.

  • Wrastające włoski: Wrastające włoski to częsty problem osób, które się golą. Ekspozycja na słońce może spowodować, że olej i pot na skórze podrażnią mieszek włosowy, co może prowadzić do wrastania włosków.

  • Wodobrzusze (zatrzymanie wody): Wodobrzusze to stan, który powoduje nadmierne zatrzymanie wody w jamie brzusznej. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, w tym otyłością, ciążą, chorobami wątroby i HIV/AIDS.

  • Czerwone plamy: Czerwone plamy, które utrzymują się po ekspozycji na słońce, mogą wskazywać na raka skóry. Jeśli masz uporczywe czerwone plamy, które są duże lub mają masę lub zmiany kształtu, należy udać się do lekarza.

Facebook