pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 29 października 2022
  • 1 listopada 2022
  • wyświetleń: 3342

[WIDEO] Teatr w Pszczynie? "Take tam" zaprasza na scenę!

Teatr - coś, czego podobno w Pszczynie nie ma. Okazuje się, że jednak jest. Efekty aktorskich zmagań jego członków możemy podziwiać już od kilku dobrych lat, a co więcej, sami możemy ów teatr tworzyć. Stowarzyszenie "take tam" im. Artystów Międzywojnia zaprasza w swoje szeregi wszystkich, którzy chcą dać się poznać szerszej widowni. Jak działa od środka i kogo możemy tu spotkać?Rocznie wystawiają po kilkadziesiąt spektakli. Można ich zobaczyć na scenie Pszczyńskiego Centrum Kultury, w skansenie, na Pszczyńskich Dniach Tańca, w Gminnym Ośrodku Kultury w Goczałkowicach, w szkołach, przedszkolach, u Kulejących Aniołów w Piasku, w bibliotekach.

take tam
Teatr w Pszczynie? "Take tam" zaprasza na scenę! · fot. pszczyna.tv


Każda przestrzeń może stać się dla nich sceną, nawet centrum przesiadkowe czy środek ulicy, jak to było w tym roku podczas wystawiania "Morderstwa w Orient Expressie" na ul. Piastowskiej. Występują również gościnnie w Brzeszczach, Chorzowie czy Żywcu, z akcją czytania przed teatrem pojechali już do Warszawy, Wrocławia, Bielska i Katowic. Działają od 10 lat.

Każdy jest mile widzianyMożna oczywiście odnieść wrażenie, że mowa o profesjonalnej grupie teatralnej. Tymczasem wszystko to ma na koncie Stowarzyszenie "take tam" im. Artystów Międzywojnia, które od 10 lat zrzesza pasjonatów sztuki scenicznej, aktorstwa, muzyki i tańca z Pszczyny. Stowarzyszenie tworzy w tej chwili 40 członków w różnym wieku, z różnymi predyspozycjami i talentami. Wśród nich przeważa młodzież, ale stowarzyszenie przyjmuje również dorosłych oraz dzieci.

take tam
Teatr w Pszczynie? "Take tam" zaprasza na scenę! · fot. pszczyna.tv


Można dołączyć do jednej z 11 grup. Zajęcia teatralne ma tutaj grupa dorosłych, grupa młodzieżowa oraz grupa dziecięca. Zajęcia musicalowe są prowadzone również dla dorosłych i dla młodzieży. Można szlifować swoje umiejętności lektorskie w grupie aktorstwa głosowego lub dołączyć do dance performance albo do grupy kulturoznawczej.

take tam
Teatr w Pszczynie? "Take tam" zaprasza na scenę! · fot. pszczyna.tv


Ci, którzy marzą o dostaniu się do szkół teatralnych mogą liczyć na porządne przygotowanie do egzaminów wstępnych w masterklasie teatralnej. Dzieci mogą uczestniczyć ponadto w zajęciach plastycznych. Twórcą stowarzyszenia jest Jakub Pieczka, polonista, pedagog i instruktor teatralny.

Stowarzyszenie "take tam" - kto za tym stoi?Na pierwsze zajęcia teatralne poszedł z przymusu, jeszcze w szkole. Dziś sam prowadzi kilka grup zróżnicowanych wiekowo, jak i pod kątem umiejętności czy predyspozycji. Jakub Pieczka stworzył po drodze tysiące spektakli.

take tam
Jakub Pieczka · fot. pszczyna.tv


Zebrał wokół siebie ludzi, którzy mogą w lokalnych warunkach szlifować swój talent, choć w Pszczynie jako tako instytucji teatru nie ma. Z okazji 10-lecia stowarzyszenia zaprezentował pszczyńskiej widowni monodram "Robin", poruszającą sztukę o życiu aktora Robina Williamsa w reżyserii Bogumiły Gołek.

Stowarzyszenie "take tam" jest otwarte tak naprawdę dla wszystkich, którzy w jakiś sposób chcą dać się poznać. Zarówno dla osób, w których drzemią niespełnione ambicje artystyczne, jak i dla młodszych uczestników, którzy swoją przyszłość wiążą właśnie z teatrem, sceną, śpiewem, tańcem i sztuką. Zajęcia odbywają się tu codziennie.

take tam
Teatr w Pszczynie? "Take tam" zaprasza na scenę! · fot. pszczyna.tv


Każda z grup spotyka się zazwyczaj raz w tygodniu, ale wśród poszczególnych członków są uczestnicy zajęć, którzy ćwiczą praktycznie od poniedziałku do soboty. To osoby wyjątkowo zdeterminowane aktorsko, ale też związane ze Stowarzyszeniem jako miejscem, w którym można twórczo spędzać czas po szkole i pracy.

take tam
Teatr w Pszczynie? "Take tam" zaprasza na scenę! · fot. pszczyna.tv


Efekty możemy oglądać w dziesiątkach wspomnianych już wcześniej miejsc. Spektakle cieszą się ogromną popularnością wśród najmłodszych, ale występy przyciągają też dorosłą widownię. Zajęcia prowadzone są przez troje instruktorów. Poza Jakubem Pieczką, to choreografka Małgorzata Tomczyk i pedagożka Monika Kaczmarczyk. Stowarzyszenie utrzymuje się z symbolicznych składek członkowskich, tym bardziej warto więc zwrócić uwagę na jego działania, podyktowane głównie chęciami tworzenia i angażowania lokalnej społeczności w kreatywne inicjatywy.

take tam
Małgorzata Tomczyk · fot. pszczyna.tv


Szczegółowa rozpiska oraz harmonogram zajęć, do których można dołączyć, znajdują się na profilu Facebookowym - Stowarzyszenie "take tam" im. Artystów Międzywojnia. Obecnie grupy spotykają się w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Męczenników Oświęcimskich 37. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia naszego filmu, na którym widać działanie "take tam" od kulis.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook