Telewizja pszczyna.tv

  • 20 listopada 2022
  • 27 listopada 2022
  • wyświetleń: 13794

[WIDEO] Pszczyna w 1967 roku. Tak wyglądało nasze miasto 55 lat temu

Jak dawniej wyglądała Pszczyna możemy obejrzeć na kilkuminutowym, czarno-białym filmie, nakręconym pewnego chłodnego dnia w 1967 roku. Film ukazuje pojedyncze scenki z życia mieszkańców Pszczyny, możemy na nim również zobaczyć park i rynek. Cofnijmy się o te 55 lat!Jaki był rok 1967 w Polsce i na świecie? Urodzili się wtedy m.in. Kurt Cobain, Julia Roberts, Micheil Saakaszwili i polski satyryk Szymon Majewski. We Wrocławiu, w wypadku kolejowym zginął Zbigniew Cybulski, a w małej wiosce w Boliwii zakończył swoje życie legendarny rewolucjonista Ernesto Che Guevara. W tym samym roku odbyła się również premiera filmu "Sami swoi" i po raz pierwszy w Polsce dała koncert grupa Rolling Stones. Również w 1967 roku Stoczni Gdańskiej nadano imię W.I. Lenina, w Londynie uruchomiono pierwszy na świecie bankomat, a Karol Wojtyła został mianowany kardynałem.

Jaki był tymczasem rok 1967 w Pszczynie? Scenki z życia miasta z tamtego okresu możemy obejrzeć na filmie, który udostępnił nam pan Marek Ślisz, pszczynianin, długoletni kinooperator w pszczyńskim Wenusie. Film pochodzi z pamiątkowych zbiorów wujka pana Marka, Jana Szwedy. Został nakręcony prawdopodobnie jednego dnia, najpewniej wczesną wiosną, gdyż na kadrach wyraźnie widać zalegający jeszcze w parku śnieg i mieszkańców przechadzających się w płaszczach. Na filmie uwieczniono między innymi zamek, parkowe alejki, kapliczkę "Bądź Wola Twoja", Ludwikówkę, groby Hochbergów i Anhaltów, rynek i parkujące na nim stare samochody, okolice alei Kościuszki oraz kina Wenus i teren dzisiejszego Parku Wodnego. Pan Jan Szweda utrwalił obrazy z życia Pszczyny w 1967 roku, będąc w posiadaniu luksusowego jak na tamte czasy sprzętu, mianowicie kamery na taśmę 8 mm. Po latach pan Marek zadbał o digitalizację filmu, a niedawno przekazał go naszej redakcji.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Facebook