pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Telewizja pszczyna.tv

  • 5 grudnia 2022
  • wyświetleń: 446

Czy izolat białka serwatkowego to najlepsza odżywka białkowa?

Materiał partnera:

Odżywki białkowe to jedne z najpopularniejszych preparatów na rynku suplementów diety. Mają szerokie spektrum zastosowań, a także istnieje ich bardzo wiele rodzajów, co czyni je prawdopodobnie jednymi z najbardziej uniwersalnych odżywek. Wiele osób jednak się zastanawia nad tym, jaka odżywka białkowa jest najbardziej skuteczna. Tutaj prawdę mówiąc największe znaczenie mają indywidualne preferencje i ogólna sytuacja, czy to nawyków żywieniowych, czy też dolegliwości, które dokuczają konkretnej osobie. Można jednak wskazać jedną prostą zależność, że jeśli w diecie jest najwyższe zapotrzebowanie na białko i go po prostu brakuje w pożywieniu, to w zależności od tego jak wysokie są braki, warto wybrać konkretny rodzaj białka serwatkowego. Wyróżnia się jego 3 typy, które różnią się od siebie sposobem pozyskiwania, a w efekcie ilością białka w składzie odżywki.

sfd 4


Rodzaje białka serwatkowego - co warto wiedzieć?Warto przyjrzeć się temu, jak odróżniać poszczególne typy odżywek na bazie białka serwatki. Generalnie najważniejsza różnica i najłatwiejsza do zauważenia wynika z ilości protein wykorzystywanych w 1 porcji odżywki białkowej. W ten sposób można rozpoznać:

  • WPC - koncentrat białka serwatkowego - najczęściej wykorzystywana forma białka do odżywek białkowych, jest też najtańszym wyborem. Zalicza się tutaj preparaty, które posiadają w swoim składzie do ok. 80% białka.
  • WPI - izolat białka serwatkowego - są to preparaty pośrednie, których zawartość protein oscyluje od ok. 80% do nawet 95%.
  • WPH - hydrolizat białka serwatkowego - odżywki proteinowe oznaczone w ten sposób posiadają największą liczbę białka w swoim składzie, które często sięgają nawet 100% składu suplementu. Warto jednak podkreślić ich wysoką cenę, jednak dla wielu osób właśnie WPH jest najlepszą odżywką z uwagi na swój skład.


Pomimo to znaczna część osób z uwagi na pośrednią pozycję, a także bardzo wysokie ilości protein, uważa że to WPI jest najlepszą odżywką białkową. Za przykład może posłużyć preparat marki Allnutrition Isolate Protein, który jest dostępny w sklepie SFD.

Co przemawia za izolatem białka serwatkowego?Wiele osób podkreśla fakt, że izolat białka serwatkowego to najlepsza odżywka białkowa m.in. z uwagi na szybsze wchłanianie protein przez organizm. Co więcej, oznacza to, że nie ma konieczności dodatkowej suplementacji aminokwasami rozgałęzionymi dla jeszcze lepszych efektów treningu. WPI po prostu jest "czystszą" formą białka, dlatego nie ma takiej potrzeby. Co więcej, mniejsza zawartość cukrów i tłuszczy (na korzyść protein) w izolacie, jest po prostu bardziej wartościowa z uwagi na budowanie masy mięśniowej.

Dzięki temu, to właśnie na potrzeby budowania tzw. suchej masy ciała, uważa się, że izolat białka serwatkowego jest najbardziej korzystny (względem koncentratu). Natomiast hydrolizat jest oczywiście jeszcze lepszą opcją, jednak w tym przypadku warto już zaznaczyć wyższą cenę tego preparatu. Właśnie z tego względu WPI uznaje się za faworyta w wyścigu na najlepszą odżywkę białkową.

Zarówno szeroki wybór izolatów białka serwatkowego o różnych smakach, jak i wszelkiego rodzaju innych odżywek i suplementów diety, można znaleźć w szerokiej ofercie sklepu SFD. Firma jest dostępna na rynku od wielu lat, na przestrzeni których zdążyła ugruntować swoją pozycję i jest cenionym producentem oraz dystrybutorem na rynku suplementów.

Facebook