Telewizja pszczyna.tv

  • 14 stycznia 2023
  • 20 stycznia 2023
  • wyświetleń: 7977

Saneczkowe szaleństwo w 1981 roku. W tamtych czasach to były zimy!

Zima w tym sezonie zaszczyciła nas tak naprawdę tylko raz, w połowie grudnia. Dziś o śniegu możemy zapomnieć, a z prognoz nie wyłania się ani cień nadziei na kolejne śnieżne dni. Nie pozostaje nam nic innego, jak powspominać ubiegłoroczny śnieg lub przypomnieć sobie, jakie zimy mieliśmy w latach 80'.Zima, zima, zima, pada, pada śnieg... - niedługo dzieci w przedszkolach i szkołach będą zastanawiały się nad sensem słów tej piosenki. Już w tej chwili odzwierciedlają one raczej pobożne życzenia naszych pociech niż zimowe realia. Aura pozostawia nas z niedosytem, tym bardziej, że w naszym województwie właśnie rozpoczynają się ferie.

Cieszmy się jednak, że prawdziwa, śnieżna zima zagościła u nas w tym sezonie chociaż na chwilę. W grudniu dzieci szturmowały pszczyńskie górki z sankami i plastikowymi ślizgami do zjeżdżania. Na chwilę w ruch poszły ortalionowe kombinezony i nieprzemakalne rękawiczki. Jednak styczniowa pogoda skłania nas raczej ku odłożeniu tych sprzętów w kąt. Tymczasem w latach 80' i 90' nie do pomyślenia było chowanie sanek do piwnicy w środku zimy!

Zapraszamy do obejrzenia kilkuminutowego filmu-wspomnienia tamtych lat. Wideo pochodzi z 1981 roku, a przekazał nam je Marek Ślisz, wieloletni kinooperator i pracownik kina Wenus. Autorem zimowych ujęć jest Jan Szweda, wujek pana Marka, który wraz z rodziną oddawał się wówczas zimowym szaleństwom na okolicznych, pszczyńskich górkach saneczkowych. Na materiale widzimy jedną z osiedlowych górek, górkę przy Eiskellerze, a także dzieci szarżujące na sankach i nartach pod zamkiem.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Facebook