pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Telewizja pszczyna.tv

  • 17 stycznia 2023
  • 22 stycznia 2023
  • wyświetleń: 20888

[FOTO] 15-metrowa wieża widokowa w Wiśle Małej dostępna dla turystów

Z początkiem nowego roku udostępniona do użytku została 15-metrowa wieża obserwacyjna w Wiśle Małej. To bardzo dobra wiadomość dla turystów i pasjonatów obserwacji ptaków. Budowa punktu obserwacyjnego zrealizowana została w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL, którego jednym z kluczowych zadań jest utworzenie infrastruktury turystycznej oraz edukacja na temat ochrony rybitwy rzecznej i ślepowrona w Dolinie Górnej Wisły.

Nowa wieża widokowa na Jezioro Goczałkowickie w Wiśle Małej - 14.01.2023 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Wieża zlokalizowana jest bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej nr 939 pomiędzy Wisłą Wielką a Strumieniem. Planowane otwarcie punktu obserwacyjnego przed zbliżającym się kolejnym sezonem lęgowym ptaków wodno-błotnych na Ptasiej Beczce to świetna okazja, żeby obserwować lęgi rybitw rzecznych, śmieszek i mewy czarnogłowej, które wybiorą wyspę jako swoje siedlisko.

- Platforma stanowi dogodne miejsce, aby obserwować ptaki zakładające gniazda na Ptasiej Beczce - wyspie wybudowanej na Jeziorze Goczałkowickim w 2020 r. Posłuży również w pracy ornitologów i służbom ratowniczym monitorującym zbiornik. Będzie to też idealny punkt do podziwiania lokalnego krajobrazu - mówi Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach.

W ramach budowy infrastruktury turystycznej powstała również ścieżka i parking wraz ze zjazdem z drogi wojewódzkiej oraz altana przy wieży. Ponadto ustawiona została altana w porcie w Wiśle Wielkiej oraz czatownia do obserwacji ptaków przy stawie Barzyniec w Ochabach. Całkowity koszt realizacji to prawie 754 tys. złotych.Nowy punkt do monitorowania zbiornikaLokalizacja wieży to miejsce powszechnie wykorzystywane przez wędkarzy. Ponadto nowopowstałe obiekty posłużą jako punkt obserwacji dla służb pełniących kluczowe role w zabezpieczeniu i odpowiednim zarządzaniu zbiornikiem.

Dzięki platformie policja będzie mogła monitorować działania kłusownicze, a straż rybacka - kontrolować rybactwo, dzięki któremu utrzymywana jest odpowiednia jakość wody. Dla straży pożarnej wieża ułatwi obserwacje potencjalnych sytuacji zagrażających życiu i podejmowania akcji ratunkowych. Na zbiorniku w ograniczonym stopniu dopuszczono żeglarstwo i każdego sezonu odnotowuje się przypadki wywracania łodzi lub osadzania na płyciznach.

Wieża posłuży również administratorowi zbiornika - Górnośląskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów - z uwagi na to, że bardzo ważne jest monitorowanie stanu zbiornika w rejonie ujścia Wisły, gdzie poziom wody w ciągu roku zmienia się wielokrotnie. Po intensywnych opadach deszczu rzeka unosi zwiększone ilości osadów oraz innych elementów np. konary drzew.

Nowa wieża widokowa na Jezioro Goczałkowickie w Wiśle Małej - 14.01.2023 r.
Nowa wieża widokowa na Jezioro Goczałkowickie w Wiśle Małej - 14.01.2023 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Ochrona rybitwy rzecznej i ślepowronaProjekt LIFE.VISTULA.PL, w ramach którego zrealizowana została inwestycja, prowadzony jest od 2018 r. przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach, we współpracy z RDOŚ w Krakowie, Górnośląskim Kołem Ornitologicznym i Towarzystwem na rzecz Ziemi. Koszt projektu to 4,3 mln euro. Środki pochodzą z Programu LIFE Komisji Europejskiej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

ar, BM / pless.pl

źródło: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook