Telewizja pszczyna.tv

  • 11 marca 2023
  • 19 marca 2023
  • wyświetleń: 10169

Odwiedziliśmy Dom Dziennej Opieki przy Hospicjum św. Ojca Pio

Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie pomaga starszym osobom chorym i ich rodzinom już od 24 lat. Pod koniec zeszłego roku miało miejsce wydarzenie długo wyczekiwane i ważne dla wszystkich osób związanych z działalnością Hospicjum - otwarty został Dom Dziennej Opieki dla Osób Starszych. Redakcja pszczyna.tv odwiedziła placówkę.Jest tutaj spokojnie i komfortowo, ludzie są dla siebie życzliwi i pomocni. Podopieczni Domu Dziennej Opieki dla Osób Starszych przy Hospicjum św. Ojca Pio ćwiczą z fizjoterapeutami, integrują się ze sobą, śmieją, aktywizują podczas zajęć i jedzą wspólne posiłki. Brzmi jak zwyczajna codzienność, ale dla nich to zdecydowanie coś więcej. Dzięki placówce mogą przebywać wśród innych, nawiązywać kontakty, czuć się bezpiecznie, mają zapewnioną profesjonalną opiekę. Rodziny chorych mogą być spokojne o swoich seniorów, którzy w Domu Dziennej Opieki przebywają od rana do popołudnia, a później wracają do swoich domów.

Dom Dziennej Opieki dla Osób Starszych
Pobyt w Domu Dziennej Opieki daje chorym możliwość bycia wśród innych - tu nie doskwiera samotność · fot. pszczyna.tv


Dom Dziennej Opieki dla Osób Starszych, zlokalizowany przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1A, stanowi zwieńczenie pierwszego etapu inwestycji, która wciąż trwa - w planach na najbliższą przyszłość jest budowa kolejnych części, mających stworzyć docelowo kompleks hospicyjno-opiekuńczy Dom Ojca Pio - najważniejszą z nich będzie hospicjum stacjonarne.

W tej chwili w pełni funkcjonuje obiekt, który może przyjąć 25 podopiecznych i zapewnić im pobyt dzienny. Sercem Domu Dziennej Opieki dla Osób Starszych jest przestronna świetlica, w której chorzy spędzają czas, rozmawiają, uczestniczą w zajęciach i jedzą posiłki. Przylegają do niej mniejsze pomieszczenia przeznaczone na odpoczynek oraz fizjoterapię. W budynku znajdują się też gabinety lekarskie i zabiegowe, tworzące razem przychodnię paliatywną.

Obecnie Dom Dziennej Opieki zajmuje się kilkunastoma chorymi. Są to osoby potrzebujące pomocy, o ograniczonej samodzielności, między innymi chorzy z demencją, wymagający stałej opieki. Zajmują się nimi opiekunki, terapeuci i psychologowie, lekarz, pielęgniarki, fizjoterapeuci oraz wolontariusze, którzy chcą dzielić swój czas z potrzebującymi. Ponadto Hospicjum św. Ojca Pio bez zmian pełni dotychczasową działalność, będącą podstawą tego stowarzyszenia - sprawuje opiekę paliatywną w domach osób ciężko chorych - jest to stale ponad 120 osób.

Dom Dziennej Opieki dla Osób Starszych
W Domu Dziennej Opieki dla Osób Starszych przy Hospicjum św. Ojca Pio chorzy znajdują opiekę i życzliwość · fot. pszczyna.tv


Powstanie Domu Dziennej Opieki, a docelowo także Domu Ojca Pio, to ważne wydarzenia dla pszczyńskiej społeczności. Mając na uwadze, że działalność Hospicjum wymaga ciągłego wsparcia ludzi dobrego serca, pamiętajmy o tym, jak możemy pomóc. Wsparcia udzielimy między innymi poprzez wpłacenie darowizny, przekazanie 1,5% podatku czy zostanie wolontariuszem. Szczegóły znajdziemy na stronie Hospicjum: http://www.hospicjumojcapio.pless.pl/ w zakładce "Twoja pomoc".

Zapraszamy także do obejrzenia naszego reportażu z wizyty w Domu.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook