pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

 • 28 marca 2023
 • 2 kwietnia 2023
 • wyświetleń: 3149

[WIDEO] Goczałkowice liderem programu Czyste Powietrze w kraju

Liderem programu Czyste Powietrze w Polsce została gmina Goczałkowice-Zdrój! We wtorek 28 marca w zabytkowym budynku "Górnik" na terenie uzdrowiska odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono ogólnopolski ranking aktywności samorządów w programie Czyste Powietrze za rok 2022. Jak wypadły inne śląskie gminy?Polski Alarm Smogowy wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bankiem Światowym opublikował ranking aktywności gmin w programie Czyste Powietrze za rok 2022. Niekwestionowanymi liderami pod względem liczby złożonych wniosków są gminy województwa śląskiego. Na pierwszym miejscu w rankingu znalazła się gmina Goczałkowice-Zdrój. Jest to szczególnie ważne, gdyż jest to gmina uzdrowiskowa, która od dawna boryka się z poważnym problemem smogu. W 2022 roku 143 mieszkańców miejscowości złożyło wniosek o dofinansowanie na wymianę źródła ciepła na ekologiczne.

Co ważne, ranking aktywności gmin w programie Czyste Powietrze oparty jest o liczbę złożonych wniosków w porównaniu do liczby domów.

czyste powietrze


Pozostałe gminy powiatu pszczyńskiego w rankingu:

 • Gmina Kobiór: liczba złożonych wniosków: 44, miejsce 430
 • Gmina Miedźna: liczba złożonych wniosków: 111, miejsce 311
 • Gmina Pawłowice: liczba złożonych wniosków: 176, miejsce 90
 • Gmina Pszczyna: liczba złożonych wniosków: 328, miejsce 723
 • Gmina Suszec: liczba złożonych wniosków: 114, miejsce: 330.


To kolejny już ranking pokazujący aktywność gmin w programie Czyste Powietrze. Wśród najaktywniejszych samorządów znajdują się przede wszystkim gminy województwa śląskiego (25 gmin w pierwszej setce). Na drugim miejscu uplasowało się województwo kujawsko-pomorskie. Wszystkie przygotowane zestawienia, począwszy od I kwartału 2021 roku, można sprawdzić w wyszukiwarce dostępnej na stronie: http://polskialarmsmogowy.pl/ranking

W konferencji na terenie Goczałkowic wzięli udział:

 • Tomasz Bednarek, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach,
 • Maria Ożarowska, Sekretarz Gminy Goczałkowice-Zdrój,
 • Monika Hassa, Punkt Informacyjno-Konsultacyjny Programu "Czyste Powietrze",
 • Aleksandra Antes, liderka Pszczyńskiego Alarmu Smogowego,
 • Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w woj. śląskim.


Tomasz Bednarek, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej omówił ranking
Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w woj. śląskim omówił ranking - 28.03.2023 · fot. pless.pl


- Zestawienie zdominowały mniejsze gminy. Stereotypowo uznaje się, że problem smogu to problem raczej wielkich aglomeracji miejskich. Z naszych analiz wynika, że przede wszystkim mniejsze miejscowości borykają się ze smogiem. Przez wiele lat nie było tej świadomości. Teraz na szczęście się to zmieniło, co widać po naszym rankingu. To zestawienie za 2022 rok to pierwsze zestawienie za tak długi okres. Wcześniej sporządzaliśmy zestawienia kwartalne. To, że Goczałkowice są tak wysoko, to zasługa samorządu i wysiłku wszystkich mieszkańców, którzy zdecydowali się na wymianę źródła ciepła w ubiegłym roku. Myślę, że samorząd i mieszkańcy nie spoczną na laurach i będą korzystali ze środków, które czekają na nich w programie Czyste Powietrze. Od stycznia te dotacje są dwa razy wyższe niż wcześniej. Mam nadzieję, że dobra passa Goczałkowic będzie trwała - powiedział Tomasz Bednarek, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Maria Ożarowska - Sekretarz Gminy Goczałkowice-Zdrój odebrała dyplom lidera rankingu programu Czyste Powietrze - 28
Maria Ożarowska - Sekretarz Gminy Goczałkowice-Zdrój odebrała dyplom lidera rankingu programu Czyste Powietrze - 28.03.2023 · fot. pless.pl


- Bardzo dziękuję w imieniu gminy i mieszkańców za wyróżnienie. Ranking ukazuje, jaka jest aktywność mieszkańców i pokazuje zaangażowanie samorządu w zakresie działań na rzecz ochrony środowiska, w szczególności na rzecz ochrony powietrza. Goczałkowice są gminą uzdrowiskową i te działania nie są kwestią ostatnich dwóch czy trzech lat. Jako gmina uzdrowiskowa jesteśmy zobowiązani do wykonywania szeregu działań na rzecz ochrony środowiska. Działań, które mają zapewnić spełnienie zaostrzonych wymogów w zakresie jakości powietrza i innych elementów środowiska. Robimy to od wielu lat. To, że wysiłek mieszkańców znalazł odzwierciedlenie w rankingu, to nas bardzo cieszy, ale na pewno nie spoczniemy na laurach. Będziemy robić swoje, tak jak do tej pory - zapewniła sekretarz Gminy Goczałkowice-Zdrój Maria Ożarowska.

Zobaczcie zapis wideo spotkania!

ar / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Facebook