pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 19 kwietnia 2023
  • 21 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 3510

[WIDEO] Audyt energetyczny - czym jest, jak przebiega, co daje?

Początkiem lutego stowarzyszenie "Nie Dokarmiaj Smoga" ogłosiło nabór do projektu, w którym mieszkańcy mogli skorzystać z darmowego audytu energetycznego. Nasza redakcja odwiedziła z kamerą jeden z domów, w którym taki audyt był przeprowadzany. Sprawdziliśmy, na czym polega praca audytorów, jak przebiega cała procedura i co można zyskać, decydując się na audyt energetyczny dla swojego domu.W ramach realizacji projektu: "Poprawa efektywności energetycznej sposobem na oszczędność energii" udało się przeprowadzić 6 darmowych audytów energetycznych dla domów jednorodzinnych, znajdujących się w gminie Pszczyna. Audytorzy przeprowadzili szczegółowe analizy efektywności energetycznych, dokonali pomiarów i obliczyli jak zmieni się ona po zastosowaniu zasugerowanych przez nich rozwiązań, na przykład wymianie okien czy ociepleniu ścian wewnętrznych. Obserwując pracę certyfikowanych audytorów na miejscu, mieliśmy okazję zobaczyć jak znajdują oni największe ubytki ciepła w domu czy oceniają izolacyjność oraz stan techniczny budynku w zakresie istotnym dla wskazania właściwych rozwiązań termomodernizacyjnych.

Audyt energetyczny może być pierwszym, bardzo istotnym etapem planowanych działań i wydatków na termomodernizację budynku. To precyzyjna analiza, która pozwoli powziąć celne decyzje, mające zoptymalizować zużycie energii. Opłaca się każdemu, kto dąży do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie i planuje w związku z tym termomodernizację budynku. Przeprowadzenie audytu energetycznego umożliwia także otrzymanie wyższego dofinansowania na prace termomodernizacyjne z programu Czyste Powietrze.

W nowej edycji programu, która weszła w życie 3 stycznia 2023 roku, można starać się o dotację, niewliczoną do maksymalnej kwoty dofinansowania, na przeprowadzenie audytu energetycznego. Następnie przeprowadzony audyt pomoże nam uzyskać wyższą dotację na każdym poziomie programu.

Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu, który powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem "Nie Dokarmiaj Smoga" w ramach projektu "Poprawa efektywności energetycznej sposobem na oszczędność energii" i kampanii "Najtańsza energia to ta, której nie zużyjemy". W filmie wystąpił Maciej Mierzejewski, audytor energetyczny, który pokazuje i wyjaśnia jak przebiega audyt energetyczny. Z materiału dowiemy się także, jakie korzyści może nam przynieść przeprowadzenie audytu energetycznego oraz jaka jest różnica między audytem energetycznym a świadectwem charakterystyki energetycznej.

Projekt zrealizowany w ramach programu "Nasze powietrze", finansowanego ze środków Clear Air Fund.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Facebook