pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 26 kwietnia 2023
  • 30 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 10980

[WIDEO] Nowa atrakcja turystyczna oficjalnie otwarta!

Z początkiem roku udostępniona do użytku została 15-metrowa wieża obserwacyjna w Wiśle Małej. We wtorek, 25 kwietnia odbyło się oficjalne otwarcie obiektu. Zobaczcie nasz materiał wideo!Wieża zlokalizowana jest bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej nr 939 pomiędzy Wisłą Wielką a Strumieniem. Platforma stanowi dogodne miejsce, aby obserwować ptaki zakładające gniazda na Ptasiej Beczce - wyspie wybudowanej na Jeziorze Goczałkowickim w 2020 r. Służy również w pracy ornitologów i służbom ratowniczym monitorującym zbiornik. Jest to też idealny punkt do podziwiania lokalnego krajobrazu.

W uroczystym otwarciu wieży udział wzięli m.in. Andrzej Muter, kierownik Wydziału LIFE w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach, Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, samorządowcy oraz przedstawiciele Górnośląskiego Koła Ornitologicznego.

Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska przedstawiła szczegóły związane z budową nowej atrakcji przeznaczonej dla turystów i pasjonatów obserwacji ptaków. - Pokazujemy, jak w niepretensjonalny sposób można chronić środowisko przyrodnicze poprzez osiągnięcie kompromisu pomiędzy funkcjami tego obszaru, do jakich został stworzony i powołany - podkreśliła.

- Przez cały czas, kiedy projekt był realizowany, wspieraliśmy Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach. Cieszę z tej inicjatywy. Przy drodze między Pszczyną a Strumieniem pojawił się bezpieczny parking z tak dużą atrakcją jak wieża widokowa. Ptaki upodobały sobie "Ptasią Beczkę", czyli miejsce stworzone przez człowieka, a dzięki wieży widokowej możemy ten ptasi gwar obserwować - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Wieża widokowa w Wiśle Małej - 25.04.2023 · fot. pless.pl


- Zajmujące aż 2/3 powierzchni gminy Goczałkowice-Zdrój Jezioro Goczałkowickie to największe sztuczne jezioro na południu kraju. Zaopatruje w wodę znaczną część Górnego Śląska, pełni również funkcję przeciwpowodziową. A jednocześnie jest prawdziwą perełką na mapie atrakcji turystycznych regionu, lubianą przez mieszkańców oraz turystów. Właśnie zyskuje kolejny atut! Dzisiaj wzięłam udział w oficjalnym otwarciu 15-metrowej wieży obserwacyjnej, umożliwiającej podziwianie piękna Jeziora Goczałkowickiego i krajobrazu - mówi Gabriela Placha.

- Miałem przyjemność być tutaj kilkukrotnie. Widzę, że to miejsce to atrakcja, która przyciąga wielu turystów i bardzo wielu mieszkańców - mówi burmistrz Dariusz Skrobol. - Zapraszam, aby pooglądać z tego punktu przyrodę, ptaki. Z wież doskonale widać pasmo Beskidów, a przy dobrej pogodzie również pasmo Tatr - dodaje.

Podczas konferencji podsumowującej projekt, która odbyła się w Strumieniu, Jacek Betleja z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego mówił o pierwszych sukcesach projektu i "Ptasiej Beczki". Ornitolodzy stale monitorują gniazdujące tu ptaki i w 2022 roku na "Ptasiej Beczce" naliczyli 310 gniazd mewy śmieszki, 76 gniazd rybitwy rzecznej oraz 16 gniazd mewy czarnogłowej i jest to największa kolonia tego gatunku w Polsce. Z kolei burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol omówił atrakcje turystyczne na mapie gminy Pszczyna.

Głównym celem projektu LIFE.VISTULA.PL jest zabezpieczenie siedlisk ptaków, w szczególności ślepowrona i rybitwy rzecznej, w obszarach Natura 2000 położonych w Dolinie Górnej Wisły. Najważniejsze zadania to zabezpieczenie brzegów wysp na stawach hodowlanych, żwirowniach i Zbiorniku Goczałkowickim, remont infrastruktury stawowej oraz uregulowanie ruchu turystycznego. Projekt realizowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach jest finansowany ze środków Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt projektu wyniósł ok. 5,5 mln euro. Budowa wieży widokowej pochłonęła ponad 750 tys. zł.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook