Telewizja pszczyna.tv

  • 2 maja 2023
  • 14 maja 2023
  • wyświetleń: 10618

[WIDEO] Odkryli talent najlepszego młodego mechanika w Polsce

Mateusz Pachana i Adrian Jureczko z Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie wygrali II edycję ogólnopolskiego konkursu AutoFachman. Konkurs organizowany przez Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie skupia największe polskie i światowe firmy motoryzacyjne oraz najlepszych uczniów zawodów motoryzacyjnych z kraju.Uczniowie m.in. dobierali akumulatory do różnych pojazdów, demontowali i montowali kolumny amortyzatora z użyciem odpowiednich narzędzi i zachowaniem właściwej procedury naprawy, musieli wykazać się wiedzą z zakresu napędu rozrządu, osprzętu, silnika czy obsługi łożysk kół.

Rywalizacja była niezwykle zacięta, a o poszczególnych miejscach decydowały nawet ułamki punktów. - Dużo było konkurencji na logikę, ale wiedzę trzeba było mieć obszerną. Podparcie z teorii było w praktyce, a z praktyki w teorii. Mierzyliśmy się z bardzo zróżnicowanymi konkurencjami od każdego z wystawców, które były bardzo fajnie przygotowane - powiedzieli Mateusz Pachna i Adrian Jureczko z Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie, którzy zajęli I miejsce w konkursie. Adrian jest uczniem II klasy, a Mateusz IV klasy technikum. - Wiążemy z zawodem mechanika samochodowego swoją przyszłość - podkreślają.

II miejsce zajęli Miłosz Furman i Kacper Czapka z Zespołu Szkół Samochodowych w Rzeszowie, natomiast III miejsce - Michał Uliczka i Maksymilian Tront z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Raciborzu.

II edycja ogólnopolskiego konkursu AutoFachman - 9.05.2023 · fot. Powiat


Nagrody dla zawodników i nauczycieli ufundowali współorganizatorzy konkursu, autorzy finałowych zadań i konkurencji: ATH-Heinl, Högert Technik, VARTA Automotive, OSRAM Automotive, Motul Polska, Schaeffler, Hepu, Normfest Polska Sp. z o.o., TEXA Poland, ATE, Delphi Technologies , KYB, SNR, Febi Bilstein.

Uczestnicy konkursu wzięli udział w spotkaniu z Bartoszem Woźnikowskim - głównym programistą firmy Techtir, który opowiedział o starcie w tegorocznym Rajdzie Dakar. Wielką atrakcją była ciężarówka z numerem 509, która znalazła się w TOP10 Rajdu Dakar 2023. Podążał nią przez pustynię team polsko-czeski w składzie: Tomas Vratny, Jaromir Matrinec oraz Bartłomiej Boba.

Wydarzenie wsparły także: Proxima, Fesh Fesh, Techtir, Bazar u Koziołka, Artur Stachura Szkolenia, Stowarzyszenie Pszczyńskich Przedsiębiorców, Re della Moda, Urząd Miejski w Pszczynie. Patronat medialny: pless.pl.

Ambasadorami konkursu byli: dr Janusz Michałek - prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Barbara Bandoła - starosta pszczyńska, Alfred Franke - prezes Grupy Medialnej Motofocus oraz Bartosz Woźnikowski - dyrektor TechTir. Konkurs został objęty honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty.

Rywalizacja także w ramach I Śląskiego Turnieju Spawania w świecie wirtualnej rzeczywistościŚwietnym doświadczeniem dla uczniów ze śląskich szkół był I Śląski Turniej Spawania w świecie wirtualnej rzeczywistości, organizowany przez Katowicka Specjalną Strefę Ekonomiczną. Firma Digin Vision udostępniła profesjonalną aplikację do wirtualnego spawania. - Chcemy zainteresować uczniów przyszłością tego zawodu, bo to zawód bardzo popularny i bardzo poszukiwany na naszym rynku pracy. A to co jest naszą ideą jako KSSE to troska o poprawę jakości kształcenia zawodowego i jego dostosowanie do potrzeb rynku pracy. Chcemy pokazać uczniom, że pomysł na to, aby kształcili się w szkołach zawodowych jest dobrym pomysłem i to otwiera im bardzo szerokie horyzonty - mówi Elżbieta Modrzewska z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

I Śląski Turniej Spawania w świecie wirtualnej rzeczywistości - 9.05.2023 · fot. Powiat


I miejsce zajęła drużyna techników-mechaników z IV klasy Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie: Bartosz Janda, Łukasz Kijonka, Kamil Skrobol, ich opiekunem był Tadeusz Michułka. II miejsce zajęli uczniowie Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim, III miejsce - Technikum nr 2 Górnośląskiego Centrum Edukacyjnego w Gliwicach.

BM / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie" podaj

Facebook