Telewizja pszczyna.tv

  • 27 kwietnia 2023
  • 5 maja 2023
  • wyświetleń: 18690

Historyczne znalezisko w Pszczynie! Otworzono kapsułę sprzed 100 lat!

Robotnicy demontujący elementy wieży głównej kościoła ewangelicko-augsburskiego w Pszczynie odkryli kapsułę czasu z 1906 roku! W czwartek, 27 kwietnia pojemnik został komisyjnie otwarty. Co znaleziono w środku? Na to pytanie odpowiadamy w materiale wideo!Pierwotny kościół wzniesiony został wraz ze szkołą i mieszkaniem w latach 1743-1746, z fundacji hrabiego Erdmanna Promnitza, według planów Christiana Jahne. W roku 1860 nadbudowano wieżę, a w 1896 sprawiono nowe organy. Budynek spłonął w styczniu 1905 roku. Kościół został odbudowany przez Scheinnerta w stylu neobarokowym w latach 1905-1907.

W trakcie trwających obecnie prac związanych z remontem wieży głównej kościoła ewangelickiego w Pszczynie odkryto kapsułę czasu z 1906 r. Pojemnik otwarto 27 kwietnia w obecności konserwatora Muzeum Zamkowego - Jana Gałaszka, kierownika budowy - Szymona Wadasa, inspektora nadzoru budowlanego - Janusza Ryta. Parafię reprezentował proboszcz Mirosław Czyż.

Wewnątrz znaleziono kilka numerów gazety "Oeffentlicher Anzeiger" dla okręgu Pless z lat 1905 i 1906. Najcenniejsze okazały się jednak 3 pozycje: 1. Historia parafii ewangelickiej w Pszczynie z 1896 r. (tom 1: lata 1746-1846 - ta pozycja była już wcześniej znana oraz tom 2: lata 1846-1896 - o czym nie wiedziano, że taka pozycja w ogóle się ukazała), 2. Tomik wspomnień o ks. superintendencie Wilhelmie Koellingu, napisany przez jego byłego konfirmanta (wyd. w 1903 r.) oraz 3. Raport za lata 1904 i 1905 dotyczący Lecznicy dla dzieci Bethesda w Goczałkowicach. Oprócz tego jeszcze kilka widokówek i nazwisk majstrów pracujących przy odbudowie.

ks. Mirosław CzyżProboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pszczynie


Znalezione materiały zostaną przebadane i rozszyfrowane (szczególnie odręczne zapiski naniesione gotykiem).

Warto dodać, że w ubiegłym roku, w ramach prac związanych z remontem wieżyczek narożnych budynku kościoła ewangelickiego w Pszczynie, również dokonano historycznego odkrycia. Wówczas znaleziono dokumenty z 1926 roku oraz polskie monety.

Przypominamy, że remont wieży potrwa do grudnia. Koszt inwestycji opiewa na kwotę 1,8 mln zł. Parafia zwróciła się o dotację na ten cel do kilku instytucji, m.in. Ministerstwa Kultury, Funduszu Kościelnego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach i Starostwa Powiatowego w Pszczynie.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Facebook