Telewizja pszczyna.tv

  • 13 maja 2023
  • 5 czerwca 2023
  • wyświetleń: 14887

[ZDJĘCIA] Festiwal Lokalnych Produktów Ziemi Pszczyńskiej

3 i 4 czerwca na pszczyńskim rynku można było poznać, posmakować i zaopatrzyć się w cenne lokalnie produkty, które otrzymały certyfikat Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej. Był to także weekend kultury ludowej za sprawą "Małego Brzymu" oraz "Spotkań pod Brzymem".Pierwszy weekend czerwca był wielkim świętem zespołów regionalnych i lokalnych producentów. 3 i 4 czerwca na rynku w Pszczynie odbył się Festiwal Lokalnych Produktów Ziemi Pszczyńskiej. W specjalnych stoiskach lokalni rolnicy, pszczelarze, rękodzielnicy, restauratorzy, koła gospodyń wiejskich i przedsiębiorcy oferowali produkty wyróżnione znakiem jakości - Lokalną Marką Ziemi Pszczyńskiej.

Na festiwal zapraszali lokalni producenci. - Nasze sery są wytwarzane metodą rzemieślniczą przez moją żonę, ręcznie, wszystko jest robione na świeżo, ze świeżego mleka, niepasteryzowanego , bez żadnych dodatków chemicznych i sztucznych. Zapraszamy na festiwal, będą tam produkty wytwarzane przez ludzi z wielką pasja i zamiłowaniem do tego, co robią - mówi Krzysztof Gałuszka, który wraz z żona Izabelą prowadzi w Pawłowicach gospodarstwo rolne, oparte na hodowli kóz i produkcji naturalnych serów.

Adam Tomala z Pasieki Tomala w Pielgrzymowicach oferował miody, pyłek pszczeli, pierzgę i propolis. Jego pasieka znajduje się w Pielgrzymowicach.

II Festiwal Produktów Lokalnych Ziemi Pszczyńskiej - 03.06.2023 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Grono producentów uhonorowanych znakiem jakości liczy 23 podmioty. W dwóch naborach certyfikat Lokalnej Marki przyznano łącznie 60 produktom lub grupom produktów. To m.in. wytwarzane w domowych zagrodach sery kozie i krowie, borowina i solanka z goczałkowickich złóż, kosmetyki, produkty z lawendy, chleb z łopaty, jaja, pszczyńskie grzybki, piwa rzemieślnicze, orzechy laskowe w łupinie, nudle suszeckie i pszczyńskie, pszczyńskie smarowidła w krauzach, zakwas wg domowej receptury na pszczyński żur, haft ręczny "pszczyńska róża", lalki kolekcjonerskie w stroju pszczyńskim, miody z lokalnych pasiek, pyłek i pierzga pszczela czy polędwiczki po pszczyńsku.

- Te produkty są siłą naszego powiatu. Cieszy nas, że tak wiele osób docenia to, że są zdrowe, naturalne, przyjazne środowisku naturalnemu, wytwarzane dzięki pracy ludzkich rąk - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński, zapraszając na Festiwal Lokalnych Produktów Ziemi Pszczyńskiej.

Swoje wyroby oferowali: Pasieka św. Ambrożego, Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój, Lawenda pod lasem, BeEco, Piekarnia-Cukiernia Brzęczek Sp. k., Grűner Przetwórstwo Serów, Gospodarstwo Przewoźnikówka, Kozia Rodzinka gospodarstwo rolne z Pawłowic, Gospodarstwo Rolne Szczotka z Ćwiklic, Brovar 16, Zbigniew Ciemniewski Przetwórstwo Rolno-Spożywcze Tree Nuts z Jankowic, Koło Gospodyń Wiejskich w Suszcu, Farma Różnorodności, "Ze Smakiem U Koziołka" z Pszczyny, Pasieka Tomala, Gospodarstwo Rolno-Hodowlane Góra Sera z Góry, Pasieka Frysz oraz Bożena Rokita z Goczałkowic-Zdroju.

Koordynatorem Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej jest Powiat Pszczyński.

Mały Brzym
Mały Brzym · fot. materiały prasowe


Festiwal towarzyszył przeglądom zespołów ludowych. 3 i 4 czerwca Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej zaprosiło na XXI Pszczyńskie Prezentacje Dziecięcych Zespołów Regionalnych "Mały Brzym". Idealnym zwieńczeniem pierwszego dnia był występ Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca "Katowice" Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W niedzielę odbył się jeden z najstarszych w Polsce przeglądów zespołów ludowych - 47. Spotkania pod Brzymem. Więcej o tej imprezie w artykule: 10 zespołów dziecięcych wystąpi podczas Małego Brzymu.

ar, BM / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook