Telewizja pszczyna.tv

  • 1 czerwca 2023
  • 4 czerwca 2023
  • wyświetleń: 11449

Rodziny zastępcze z naszego powiatu. Kim są? Jak wygląda ich życie?

30 maja obchodzony był Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Z tej okazji rodziny zastępcze z powiatu pszczyńskiego otrzymały specjalne podziękowania i miały okazję spotkać się przy wspólnym stole. My także rozmawialiśmy z tymi wyjątkowymi rodzinami.Na wtorkowym spotkaniu w pszczyńskim skansenie pojawiło się 11 rodzin zastępczych, w tym 8 zawodowych rodzin zastępczych i 3 funkcjonujące jako rodzinne domy dziecka. W sumie w powiecie pszczyńskim wychowuje się obecnie 147 dzieci, przebywających w różnej formie pieczy zastępczej. Z 83 rodzin zastępczych 36 to rodziny niespokrewnione, 39 spokrewnione oraz 8 rodzin zawodowych. Wśród nich trzy pełnią funkcję pogotowia rodzinnego, jedna zaś specjalistycznej rodziny zastępczej. W powiecie funkcjonują też trzy rodzinne domy dziecka. Co roku w powiecie pszczyńskim zabezpieczenia potrzebuje natomiast około 40 dzieci.

Korzystając z okazji, rozmawialiśmy z kilkoma rodzinami zastępczymi o specyfice ich funkcjonowania. Skąd biorą siły? Jak zmieniło się ich życie po objęciu funkcji rodziny zastępczej? Co jest najtrudniejsze w wychowaniu wymagających, cierpiących dzieci? Wśród obecnych i naszych rozmówców były także rodziny oraz rodzice zastępczy, którzy pomoc dzieciom w tej najszlachetniejszej formie dają już od kilkunastu lat i dłużej. Z tego tytułu specjalne podziękowania otrzymała pani Wiesława Lis z Pszczyny, która rodzicem zastępczym jest już od 20 lat.

Wypowiedzi udzieliła nam również Katarzyna Motyka, kierownik Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej w powiecie pszczyńskim. Podkreślała ona, że nowe rodziny zastępcze są bardzo potrzebne, a wszystkim rodzinom udzielane jest pełne wsparcie specjalistyczne, prawne czy psychologiczne.

Podczas spotkania Katarzyna Motyka wspólnie z pracownikami oraz starosta Barbara Bandoła podziękowały zawodowym rodzinom zastępczym za ich trud, miłość i poświęcenie.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook