Telewizja pszczyna.tv

  • 12 czerwca 2023
  • 22 czerwca 2023
  • wyświetleń: 6563

[WIDEO, FOTO] Kiermasz Pracy Wakacyjnej na pszczyńskim rynku

Gdy jedni podczas wakacji chcą odpocząć, drudzy szukają możliwości, by dorobić. Młodzi mieszkańcy powiatu pszczyńskiego licznie odwiedzili Kiermasz Pracy Wakacyjnej zorganizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie. Na stoiskach młodzież mogła znaleźć ponad 100 propozycji pracy sezonowej nie tylko w Pszczynie. Pojawiły się również oferty wolontariatu.Pracodawcy głównie poszukiwali m.in. animatorów zabaw, pracowników restauracji i kuchni, linii produkcyjnych, kontroli jakości, sklepów, magazynierów oraz osób do zbioru owoców. - Oglądamy, szukamy. Chciałybyśmy znaleźć pracę w gastronomii. W tym roku skończyłyśmy szkołę i w wakacje, zanim rozpoczniemy studia chcemy sobie dorobić - mówiły Olga, Natalia i Noemi, tegoroczne absolwentki I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie.

Z młodymi ludźmi spotkał się wicestarosta Damian Cieszewski. - To dobra inicjatywa. Dziękuję Powiatowemu Urzędowi Pracy za organizację wydarzenia. Młodzież w wakacje może podjąć pracę i zarobić swoje pierwsze pieniądze. To dobry moment na zdobycie doświadczenia, które będą mogli wykorzystać w dorosłym życiu - mówi wicestarosta Damian Cieszewski, który wspólnie z dyrektor PUP w Pszczynie Bernadetą Sojką-Jany otworzył Kiermasz Pracy Wakacyjnej na pszczyńskim rynku.

Oprócz Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie, ofertami dysponowały również Młodzieżowe Centrum Kariery OHP z Żor i Tychów. Informacji o pracy za granicą udzielali pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. Informowali o sieci EURES promującej mobilność na europejskim rynku pracy. Zainteresowani otrzymali też informacje na temat możliwości udziału w zagranicznym wolontariacie oraz jak zaangażować się w działalność wolontariacką w Polsce i jakie korzyści można z tego czerpać.

Kiermasz Pracy Wakacyjnej - 22.06.2023 · fot. Powiat


Młodzi ludzie mogli zweryfikować swoje CV i skorzystać z doradztwa personalnego, opracowania ścieżki kariery zawodowej oraz wziąć udział w zajęciach aktywizacyjnych, które były prowadzone w tak zwanej "Strefie relaksu" przez doradców zawodowych. - Staramy się zwiększać poczucie młodzieży, że ma wpływ na podejmowanie różnych inicjatyw, wystarczy się odważyć i zaangażować. Pokazujemy, że do niektórych czynności potrzebna jest współpraca - mówiła Maria Kasprzycka, doradczyni zawodowa z Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie.

Na terenie wydarzenia odbyły się pokaz i zajęcia z pierwszej pomocy prowadzone w ramach punktu ratowniczego przez Grupę Ratowniczą HKR Pszczyna. Można było zapoznać się z ofertą szkoleń i innymi działaniami Centrum Społecznego Rozwoju, ofertą pszczyńskiego Kampusa oraz z aktualnie prowadzonymi kampaniami przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Tychach i Komendę Powiatową Policji w Pszczynie.

To trzeci Kiermasz Pracy Wakacyjnej dla uczniów i studentów zorganizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie. Jednak po raz pierwszy w ramach wydarzenia można było zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego, w ramach zorganizowanego Dnia Dawcy Szpiku w partnerstwie z Fundacją DKMS. - Młodzi ludzie potrzebują informacji dotyczących rynku pracy, jak się po nim poruszać. Nie tylko przekazywanych przesz szkoły, czy takie instytucje, jak Urząd Pracy, ale też wszystkie, które działają na rynku pracy - fundacje, stowarzyszenia, Wojsko, czy Policję. Myślę, że koniec roku szkolnego jest idealnym momentem na podjęcie takiego działania - mówi Bernadeta Sojka-Jany, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie.

Podczas Kiermaszu Pracy Wakacyjnej wystąpiła Jowita Ladrowska, uczestniczka zajęć wokalnych Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie, której nauczycielem jest Joanna Gajda. Patronat nad wydarzeniem objęła Starosta Pszczyńska Barbara Bandoła.

BM / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook