Telewizja pszczyna.tv

  • 6 sierpnia 2023
  • 29 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 28857

[ZDJĘCIA, WIDEO] Rolnicy z powiatu pszczyńskiego dziękowali za tegoroczne plony

Dożynki to uroczystość o wieloletniej tradycji będąca symbolem szacunku do ciężkiej pracy rolnika. W ostatnią niedzielę sierpnia w gminie Miedźna wspólnie świętowano zakończenie żniw podczas Dożynek Gminno-Powiatowych w Woli.

Dożynki Gminno-Powiatowe w Woli - 27.08.2023 · fot. Powiat


Dożynki rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele św. Urbana w Woli. Następnie uczestnicy przejechali na boisko sportowe przy ul. Różanej, gdzie odbywały się wszystkie wydarzenia. Mieszkańcy włożyli wiele wysiłku i serca w przygotowanie uroczystości, w której uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, rolnicy i mieszkańcy całego powiatu pszczyńskiego.

W pięknie przystrojonej miejscowości i korowodzie dożynkowym złożonym z wielu maszyn rolniczych było widać wysiłek oraz współpracę rolników i członków organizacji rolniczych z gminy Miedźna.Wspaniale przystrojona miejscowość pokazuje jak kreatywnymi ludźmi są wolanie, mieszkańcy gminy Miedźna i powiatu pszczyńskiego. Powiat pszczyński to miejsce z cennymi zabytkami, piękną przyrodą, ale przede wszystkim jest to miejsce ze wspaniałymi ludźmi, którzy podejmują wiele ciekawych inicjatyw.

Barbara BandołaStarosta pszczyński


Dożynki to czas radości i dziękczynienia - Bogu za plony, a ludziom za trud. Gospodarze uroczystości starosta Barbara Bandoła wraz z wójtem Gminy Miedźna Janem Słoninką z rąk starostów dożynkowych Marii i Andrzeja Urbańczyków odebrali chleb upieczony z mąki z tegorocznego ziarna.

Starosta Barbara Bandoła, wójt Gminy Miedźna Jan Słoninka, przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego Paweł Sadza i przewodniczący Rady Gminy Miedźna Andrzej Kempny dziękowali rolnikom, ogrodnikom, sadownikom, hodowcom, pszczelarzom oraz leśnikom za trud pracy, umiłowanie ziemi i pielęgnowanie tradycji.

Rolnicy i wieś kojarzą się z tradycją. Zespół "Wolanie" pokazał jak tradycja tutaj, na tym terenie jest podtrzymywana. Za ten krzyżyk na chlebie, za te tradycje dziękujemy. Dzisiaj rolnicy to też przedsiębiorcy, pracodawcy - przez ten pryzmat musimy patrzeć na ich wysiłek. Obecnie nowoczesne gospodarstwa wymagają olbrzymiej wiedzy, umiejętności ekonomicznych, aby to wszystko przynosiło korzyści.

Barbara BandołaStarosta pszczyński


Wójt Gminy Miedźna Jan Słoninka wspomniał, że w polskiej tradycji są dwa święta dzielenia się chlebem.

Jedno to dożynki, a drugie to symboliczny wigilijny opłatek. Abyśmy ze spokojem i radością przyjęli kolejny grudzień dziękujemy wpierw za żniwne lato - pachnące słońcem i deszczem, zbożem, ziołami, owocami i warzywami.

Jan Słoninkawójt gminy Miedźna


Przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego Paweł Sadza podkreślał, że ziemia pszczyńska to dobre miejsce.

Powiat pszczyński to dobry powiat. Miedźna to dobra gmina. Wola to dobra Wola. Życzę Państwu tej dobrej woli. Dobrej woli, w tym znaczeniu symbolicznym i rzeczywistym. Od tych najbliższych osób. Od wszystkich, z którymi prowadzicie biznesy. Dobrej woli od rządzących - teraz, wczoraj i jutro. Dobrej woli, bo rolnikowi przeszkadzać tylko nie trzeba.

Paweł Sadzaprzewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego


Ceremoniał dożynkowy uświetnił Zespół Pieśni i Tańca "Wolanie". Podczas dożynek rozstrzygnięto konkurs koron dożynkowych odbywający się pod honorowym patronatem wójta Gminy Miedźna. I miejsce zdobyły gospodynie z Woli i Frydku. Tuż za nimi były Panie z Miedźnej i Góry. III miejsce zajęły gospodynie z Gilowic i Grzawy.

Dożynki Gminno-Powiatowe w Woli - 27.08.2023 · fot. Maria Janosz / pless.pl


Uroczystości dożynkowe to okazja, aby uhonorować statuetką Żubra Pszczyńskiego osoby szczególnie zasłużone dla rolnictwa powiatu pszczyńskiego. Nagrodę otrzymali: Michał Cebula z Goczałkowic-Zdroju, Jadwiga i Andrzej Paintowie z Miedźnej, Maria i Andrzej Urbańczykowie z Woli oraz Irena i Józef Szmidtowie z Pawłowic. Statuetki Żubra Pszczyńskiego wręczyli starosta Barbara Bandoła i przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego Paweł Sadza.

Michał Cebula urodził się w Goczałkowicach-Zdroju i z tą miejscowością związał całe swoje życie. Razem z żoną Joanną gospodarują na prawie 5 ha. Zajmują się produkcją zwierzęcą (trzoda chlewna, bydło) oraz rolniczym handlem detalicznym wyrobów tradycyjnych. Jest zaangażowany w życie społeczno-kulturalne gminy Goczałkowice-Zdrój. Od 2018 roku jest radnym Rady Gminy Goczałkowice-Zdrój. Swoją imponującą wiedzę rolniczą przekazuje kolejnemu pokoleniu.

Jadwiga i Andrzej Paintowie prowadzą gospodarstwo rolne, które przejęli od rodziców. Powierzchnia użytków rolnych gospodarstwa wynosi ok. 13 ha. Grunty w całości zlokalizowane są na terenie gminy Miedźna. Gospodarstwo zajmuje się chowem trzody chlewnej. Państwo Paintowie stosują najnowsze osiągnięcia nauki rolniczej w szczególności w zakresie produkcji roślinnej. Aktywnie włączają się w życie społeczne i kulturalne sołectwa. Andrzej Painta jest radnym Rady Gminy Miedźna, członkiem Śląskiej Izby Rolniczej i członkiem Rady Sołeckiej w Miedźnej.

Maria i Andrzej Urbańczykowie prowadzą gospodarstwo rolne, które przejęli od rodziców. Powierzchnia użytków rolnych wynosi ok. 80 ha, z tego ich własne grunty rolne stanowią ok. 24 ha. Uprawiają na nich głównie zboża - pszenicę, jęczmień, pszenżyto i kukurydzę. Zajmują się hodowlą bydła. Ich gospodarstwo jest w pełni nowoczesne i usprzętowione, spełnia najwyższe standardy. Państwo Urbańczykowie aktywnie włączają się w życie społeczne i kulturalne sołectwa. Maria Urbańczyk jest członkiem Rady Sołeckiej Wola, działa w Zarządzie Śląskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz w Zarządzie Spółki Wodnej w Woli. Andrzej Urbańczyk jest członkiem Rady Nadzorczej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowej.

Irena i Józef Szmidtowie pochodzą z Pawłowic i prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne przekazywane z pokolenia na pokolenie. Józef Szmidt przejął od rodziców 8-hektarowe gospodarstwo, powiększył jego powierzchnię do 16 ha, które głównie opiera się na produkcji roślinnej, uprawie warzyw - kapusty, ogórków i buraków. W gospodarstwie Państwa Szmidtów hodowana jest trzoda chlewna. Pomimo licznych obowiązków Irena i Józef Szmidtowie zawsze znajdują czas dla innych, angażują się w sprawy wsi i terenów wiejskich, a lokalnej społeczności znani są z pracowitości, gospodarności i sumienności.

Dożynki Gminno-Powiatowe w Woli - 27.08.2023
Dożynki Gminno-Powiatowe w Woli - 27.08.2023 · fot. Powiat


W części artystycznej odbył się koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej "Silenzio" z Woli. Następnie na scenie wystąpił Happy Jędrowski Show. To kapela, która od wielu lat bawi tysiące miłośników śląskiej kultury i muzyki. Wieczorem mieszkańcy bawili się podczas biesiady z Wojciechem Lalą. Zabawę taneczną poprowadził zespół Family Band.

Na uczestników dożynek czekały dodatkowe atrakcje m.in. wystawa plonów i Koła Łowieckiego "Bażant", stoiska Kół Gospodyń Wiejskich ze smacznymi potrawami i pszczelarzy z degustacją miodów.

Dożynki Gminno-Powiatowe w Woli - 27.08.2023
Dożynki Gminno-Powiatowe w Woli - 27.08.2023 · fot. Powiat


Podczas wydarzenia można było zaopatrzyć się w lokalne, naturalne produkty, które uzyskały certyfikat Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej. Swoje miody promowała Pasieka św. Ambrożego z Woli, sery - Góra Sera z Góry, borowinę, solankę i naturalne kosmetyki - Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój, domowe przetwory i rękodzieło - Farma Różnorodności.

Na specjalnym stoisku pracownicy Starostwa Powiatowego w Pszczynie i Stowarzyszenia na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego "Dogma" informowali mieszkańców, w jaki sposób na terenie powiatu pszczyńskiego mogą bezpłatnie skorzystać z pomocy radcy prawnego, adwokata, doradcy obywatelskiego bądź mediatora.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook