Telewizja pszczyna.tv

  • 23 lipca 2023
  • 27 lipca 2023
  • wyświetleń: 8081

Jarmark staroci w Pszczynie co miesiąc ściąga tłumy. Poznajcie go od kuchni

Pszczyński jarmark staroci jest wydarzeniem cyklicznym, które każdego miesiąca ściąga na starówkę tłumy ludzi. Wystawcy zjeżdżają tu z dalekich miejscowości i chwalą klimat oraz organizację. Na każdym jarmarku pojawia się ich ponad 100! Tymczasem początki były skromniejsze.Jarmark staroci, początkowo pod szyldem giełdy staroci, po raz pierwszy w Pszczynie zorganizowano w 2012 roku w ramach Dni Pszczyny. Inicjatorem tego wydarzenia był, dziś już nieżyjący, Feliks Zawiła, kolekcjoner i ceniony filatelista, organizator oraz pomysłodawca wielu pokazów i wystaw filatelistycznych. Na pierwszych giełdach wystawców było niewielu, stoiska skupione były w parku pszczyńskim. Z czasem, gdy antyki cieszyły się coraz większym zainteresowaniem, imprezę przeniesiono na rynek, a jej organizacją zajęła się Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej. Już jako Pszczyński Jarmark Staroci prędko zaczęła się rozrastać i przyciągać wielu wystawców, turystów i okolicznych mieszkańców. Uczestnicy podkreślają, że jednym z największych atutów tutejszego jarmarku jest umiejscowienie go w obrębie starówki. Dzięki temu trafiają na niego nie tylko kolekcjonerzy i miłośnicy antyków, ale też turyści i przechodnie, którzy nieraz znajdą dla siebie coś interesującego wśród dziesiątek stoisk. A to wcale nie jest oczywiste - w wielu innych miastach targi staroci odbywają się bowiem w halach lub na targowiskach.

Co można znaleźć na jarmarku staroci w Pszczynie? O to zapytaliśmy między innymi Rasheeda Smolenia, kolekcjonera i znawcę antyków, który pomagał rozwijać się lokalnemu jarmarkowi, a na co dzień prowadzi swój antykwariat "Retro-bibelot" przy ul. Rymarskiej w Pszczynie.

Podczas realizacji reportażu rozmawialiśmy również z Dominiką Gonciarz z Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, która zdradziła nam kilka historycznych ciekawostek dotyczących pszczyńskiego jarmarku i co nieco odsłoniła kulisy jego organizacji.

Pszczyński Jarmark Staroci odbywa się w każdą drugą niedzielę miesiąca na pszczyńskim rynku. W październiku ubiegłego roku odnotowano najwyższą liczbę wystawców, bo aż 145. Jak nietrudno się domyślić, nie mieszczą się oni na płycie rynku, dlatego stoiska ciągną się od ul. Wojska Polskiego aż w głąb ul. Piastowskiej. W te dni Pszczyna staje się wyjątkowo gwarna i kolorowa, bowiem wśród wystawianych przedmiotów znajdziemy starocie, które mogą zainteresować zarówno pasjonatów i kolekcjonerów, jak i dzieci czy osoby o stricte użytkowym podejściu.

Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu, który powstał podczas czerwcowego jarmarku staroci w Pszczynie.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook