Telewizja pszczyna.tv

  • 9 września 2023
  • 16 września 2023
  • wyświetleń: 5460

[WIDEO] Co za historia! 8 wieków Wisły Małej i Wisły Wielkiej

W tym roku Wisła Wielka oraz Wisła Mała obchodzą swoje 800-lecie. Punktami kulminacyjnymi tego jubileuszu były wydarzenia ostatnich tygodni - dożynki 2023 w Wiśle Małej oraz uroczyste obchody rocznicy, które odbyły się 2 września w Wiśle Wielkiej. Korzystając z tych okazji, spotkaliśmy się z pasjonatami lokalnej historii, którzy z dziejami obu miejscowości są za pan brat. Opowiedzieli nam między innymi o początkach wsi i ich najważniejszych miejscach.

Still0906 00004
Wisła Wielka i Wisła Mała mają 800 lat! · fot. pszczyna.tv


800-lecie Wisły Małej i Wisły Wielkiej to ogromne wydarzenia dla obu sołectw. Trudno podać w pigułce tak obszerną historię, uwzględniając wszystkie niuanse historyczne i najważniejsze momenty w dziejach. O to, jakie były kluczowe momenty w historii obu wsi, wspólne początki, najważniejsze wydarzenia czy miejsca oraz ludzie z nimi związani, a także jak żyło się w nich na przestrzeni wieków, zapytaliśmy miłośników lokalnej historii.

O Wiśle Małej opowiedział nam Franciszek Ciopała, mieszkaniec Wisły Małej, który od lat pasjonuje się historią małowiślan.O Wisłę Wielką zapytaliśmy z kolei Józefa Speka, również znawcę i miłośnika historii lokalnej, autora publikacji na jej temat oraz członka Pro Memoria Stowarzyszenia Bitwy pod Pszczyną 1939. Zapraszamy do obejrzenia obu filmów.

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Facebook