Telewizja pszczyna.tv

  • 20 września 2023
  • 22 września 2023
  • wyświetleń: 6723

[WIDEO, FOTO] Dzieci już korzystają z nowego przedszkola w Suszcu

20 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji w Suszcu uroczyście otwarto nowe przedszkole! Zobaczcie wideorelację z części oficjalnej oraz artystycznej - w wykonaniu przedszkolaków!

Otwarcie przedszkola w Suszcu - część oficjalna  i artystyczna - 20.09.2023
Otwarcie przedszkola w Suszcu - część oficjalna i artystyczna - 20.09.2023 · fot. pless.pl


Nowe przedszkole powstało przy ul. Szkolnej 86 w Suszcu. To 8-oddziała placówka, która jest w stanie pomieścić 200 dzieci. Koszt budowy wyniósł 8 mln 916 tys. 270 zł brutto. Inwestycja została realizowana ze wsparciem Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Kwota dofinansowania to 2 miliony złotych.

Uroczystego otwarcia w dniu 20 września dokonali wójt Suszca Marian Pawlas, wicewojewoda Jan Chrząszcz, posłowie PiS Przemysław Drabek i Grzegorz Gaża, minister Grzegorz Puda oraz Przewodniczący Rady Gminy Suszec Szymon Sekta.

- Gdyby nie wsparcie ze strony posłów, ministra i wojewody to przedszkole nie powstałoby. Wpieranie rozwoju dzieci wspieranie szkolnictwa, inwestycji strategicznych to jest dzisiaj priorytet dla obecnej władzy. Róbmy wszytsko, aby tak dalej było. Cieszę się, że mamy taki piękny obiekt. Rządowe środki zostały dobrze zainwestowane. Przedszkole jest bardzo ładne - takie jest nasze zdanie, mam nadzieję, że tak samo myślicie - powiedział podczas otwarcia wójt Suszca Marian Pawlas.

Nowe przedszkole w Suszcu (ul. Szkolna 86) - 20.09.2023 · fot. pless.pl


- Chciałem dodać, że to nie jest jedyne nowe przedszkole w gminie. Dzięki wsparciu wicewojewody, ministra i posłów, budujemy także przedszkole w Rudziczce, które oddamy do użytku za 1,5 miesiąca. W przyszłym roku zaś będzie gotowe przedszkole w Kobielicach, które tam sfinansowało się z Polskiego Ładu w 100 procentach - dodał wójt.

Minister Grzegorz Puda zaproponował, by zamiast przecięcia biało-czerwonej wstęgi została ona przeciągnięta.

- Mamy taką piękną wstęgę w barwach narodowych, nie tnijmy jej. Mamy taki zwyczaj, że flagi nie tniemy. Przeciągnijmy ją na drugą stronę i w ten sposób dokonajmy otwarcia przedszkola - powiedział.

Otwarcie przedszkola w Suszcu - część oficjalna i artystyczna - 20.09.2023 · fot. pless.pl


- Serdecznie gratuluję nowego obiektu, który będzie służył małym mieszkańcom gminy i kadrze. Część została sfinansowana ze środków z budżetu państwa, cieszę się, że mogliśmy pomóc, aby powstały nowe inwestycje. Najważniejszy jest rozwój zrównoważony, czyli taki, w którym możemy się pochwalić, że inwestujemy nie tylko w duże miasta, ale również w mniejsze miejscowości. Robimy wszystko, aby te mniejsze miejscowości, którym też było bardzo ciężko, miały możliwości wykorzystania tego potencjału, który jest wśród mieszkańców, bo przecież wszyscy żyjemy w jednym kraju, w jednym regionie. Kiedyś myślano przede wszystkim o dużych metropoliach, bo tak jest łatwiej. Duża metropolia pochłania duże kwoty, a na małych metropoliach trzeba się trochę napracować, żeby te środki wykorzystać z głową, żeby je nie tylko wydatkować, ale żeby je zainwestować, aby to był wydatek inwestycyjny, który będzie służył kolejnym pokoleniom - mówił Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda.

- Piękny budynek, piękny obiekt, gratuluję mieszkańcom i wszystkim dzieciom, które tutaj będą mogły się uczyć. Gratuluję wszystkim radnym na czele z wójtem, za to, że podjęli trud tej inwestycji i życzę, aby zawsze to przedszkole było pełne radości - powiedział poseł Grzegorz Gaża.- Przedszkole jak z bajki. A ta bajka nie mogłaby zostać urzeczywistniona, gdyby nie znakomita współpraca między rządem i samorządem. Panie ministrze, bardzo dziękuję, jesteśmy w ostatnich dniach na kolejnym otwarciu przedszkola. Dużą część środków do tych placówek dofinansował rząd polski. Bardzo za to serdecznie dziękuje. Opieka przedszkolna, opieka żłobkowa, bardzo ważny program rządowy Maluch Plus to jeden z priorytetów polityki rodzinnej rządu Prawa i Sprawiedliwości. Wiem, jak te miejsca są potrzebne. Wiem, że dzisiaj marzenie pana wójta się spełniło, pan wójt ciągle o tym przedszkolu mi opowiadał i cieszę się, że takie marzenia tak szybko mogą się spełnić. Dzieciom życzę bezpiecznych, wspaniałych lat w tym przedszkolu - mówił wicewojewoda Jan Chrząszcz.

- Dziękuję za rządowe wsparcie, bez państwa wsparcia ta inwestycja najprawdopodobniej nie zaistniałaby, ale chciałbym także bardzo serdecznie podziękować nauczycielom, którzy wychowują te nasze dzieci na dobrych ludzi, dobrych patriotów. Bardzo serdecznie dziękuję i i gratuluję. Życzę bezpiecznej i owocnej pracy - powiedział Przewodniczący Rady Gminy Suszec Szymon Sekta.- Bardzo dziękujemy państwu za liczne przybycie i wsparcie w dzisiejszym święcie, niemalże podwójnym, bo dzisiaj jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Chcieliśmy przekazać prezent dla wszystkich naszych dzieci. To dla nas dzień wyjątkowy, na który długo czekaliśmy. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy państwa przywitać w tak nowoczesnym i pięknym obiekcie - mówiła dyrektor przedszkola Katarzyna Gieleciak.

- W ostatnich trzech latach aktów w księdze chrztu było to po równo: 53, 53 i 53 - rok do roku. Myślałem, że się pomyliłem, trzy razy liczyłem. Daj Boże, żeby się nie zmniejszyła liczba dzieci. Dziękuję za życzenia, aby tych dzieci w naszej kochanej Polsce przybywało i aby nam się tu dobrze mieszkało, bezpiecznie, w zgodzie, w miłości, w pokoju. Myślę, że te wasze słowa pełne życzliwości, otwartości i takiej ludzkiej serdeczności są ważne dla tego miejsca, dla naszej ojczyzny, która tego potrzebuje, a przede wszystkim potrzebuje Bożego błogosławieństwa, bo o tym też nie możemy zapomnieć. Jan Paweł II mówił, że człowiek jest istotą cielesną i duchową. Nie składa się tylko z rozumu i ciała. Nie są najważniejsze jego osiągnięcia techniczne, piękne budynki, ale przede wszystkim składa się z ducha, który tworzy wspólnotę narodu, wspólnotę parafialną, samorządową. Jeżeli w zdrowym ciele zdrowy duch, to wszystko kwitnie i pięknieje. I tego sobie i wszystkim życzę - powiedział ksiądz proboszcz, który następnie przystąpił do poświęcenia przedszkola. Zaangażował w to jednego z przedszkolaków, przekazując mu kropielnicę.

Po przemówieniach politycy przekazali zabawki dla wychowanków placówki, a gości zaproszono na salę rekreacyjną na występy najmłodszych.

ar / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook