Telewizja pszczyna.tv

  • 28 października 2023
  • 1 listopada 2023
  • wyświetleń: 4280

Do Ćwiklic ściągnęli kamyczkowi artyści - ozdobiono setki kamieni

W niedzielę, 22 października do Ćwiklic zjechali entuzjaści malowania kamieni oraz akcji #kamyczki. Wydarzenie przyciągnęło artystów amatorów z różnych rejonów Śląska i Małopolski, w sumie około setka osób przez kilka godzin oddawała się pasji ozdabiania kamieni. Ekipa pszczyna.tv postanowiła z bliska przyjrzeć się fenomenowi kamyczków.O akcji #kamyczki pisaliśmy na naszym portalu w minione wakacje. Już od kilku lat w Polsce i na całym świecie ludzie w różnym wieku, o różnych upodobaniach, malują kamienie, podpisują je umówionym hasztagiem i posyłają w świat, by inni mogli je znaleźć. Znalezionemu kamykowi najlepiej zrobić zdjęcie, a następnie wrzucić je na facebookową grupę #kamyczki, by autor malunku wiedział, gdzie powędrował jego kamień. O akcji możecie przeczytać tutaj: https://www.pless.pl/wiadomosci/79782-skad-te-kamyczki-akcja-malowania-kamieni-zyje-rowniez-w-pszczynie-pszczyna.

Tymczasem w minioną niedzielę 22 października, w Domu Strażaka w Ćwiklicach odbył się zjazd entuzjastów malowania kamieni. Spotkały się tu osoby, które regularnie oddają się tej pasji, ale mogli przyjść także ci, którzy nigdy wcześniej nie malowali na kamyczkach. Inicjatorką wydarzenia była Adrianna Waleczek, mieszkanka Rudołtowic, która razem z administratorkami facebookowej grupy #kamyczki ściągnęła w jedno miejsce artystów-amatorów z różnych stron Śląska i nie tylko. Pojawili się mieszkańcy pszczyńskich sołectw i samej Pszczyny, a także uczestnicy z Rybnika, Żor, Zabrza czy Kęt.

W inspirującej atmosferze pomalowano setki kamieni, wymieniono się doświadczeniami, no i oczywiście samymi kamykami. Nie zabrakło ciepłych napojów oraz słodkiego poczęstunku, a nawet gadżetów od sponsorów - lokalnych firm, firmy produkującej mazaki oraz starosty pszczyńskiej Barbary Bandoły. Inicjatywę wsparła również sołtys Rudołtowic Joanna Skrzypczyk, która zorganizowała salę dla uczestników. Kamienie do malowania ufundował skład budowlany z Ćwiklic.

malowanie kamyczków kamyczki
Po raz pierwszy w powiecie odbyło się wspólne malowanie kamyczków · fot. pszczyna.tv


My natomiast z kamerą podglądaliśmy, jak w praktyce wygląda malowanie kamieni, jak powstają najbardziej misterne wzory i jakie idee kryją się za tą popularną akcją. Najbardziej zachwyciły nas prace pana Bronisława Żaka, 71-latka z Zabrza, który swoim misternym malunkom poświęca wiele godzin. Opowiedział nam, że całe życie lubił malować, ale nie miał odwagi tworzyć dużych obrazów. Kamyczki okazały się za to idealne pod wieloma względami.

Obejrzyjcie nasz film, a później wypatrujcie kamyczków z jesiennymi motywami!

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook