Telewizja pszczyna.tv

  • 23 lutego 2024
  • 28 marca 2024
  • wyświetleń: 36611

[WIDEO, FOTO] Jarmark Wielkanocny w skansenie: maszkety, warsztaty, koncerty

Prawdziwe tłumy miłośników tradycji i lokalnych produktów - w ten weekend w pszczyńskim skansenie trwał Jarmark Wielkanocny, który oferował wyłącznie miejscowe produkty. Zobaczcie wideorelację i zdjęcia!W sobotę 23 marca od południa pszczyński skansen tętnił życiem. Kilkudziesięciu wystawców wyróżnionych Lokalną Marką Ziemi Pszczyńskiej oferowało tu certyfikowane produkty oraz wszystko to, co potrzebne na zbliżające się Święta Wielkanocne w ramach II edycji wydarzenia organizowanego przez Powiat Pszczyński oraz Agencję Promocji i Rozwoju Ziemi Pszczyńskiej.

Jarmark Wielkanocny w Skansenie - dzień pierwszy - 23.03.2024 · fot. Ela / pless.pl


Na stoiskach można było zaopatrzyć się w baranki wielkanocne, mazurki, baby, kopę pszczyńską i inne wypieki. Były pyszne domowe pasztety, smarowidła, przetwory, swojskie kiełbasy, krupnioki, świeża wołowina, żurek pszczyński i zakwas na żurek. Do tego sery krowie i kozie, mleko, masło, jaja, makarony, miody, orzechy, olej czy piwa z lokalnego browaru, nalewki i soki. Wszystko zdrowe, świeże, od miejscowych wytwórców. Na miejscu można było zjeść pierogi, bigos, żurek wielkanocny oraz certyfikowaną roladę śląską z kluskami i modrą kapustą. W stoiskach oferowano także kosmetyki, borowinę i solankę z goczałkowickich złóż, wyroby z lawendy z motywami wielkanocnymi, obrusy, serwetki i inne ozdoby wielkanocne - haftowane i robione na szydełku, zabawki, przytulanki oraz pacynki.

Jarmark Wielkanocny w Skansenie - dzień pierwszy - 23.03.2024 · fot. powiat

Jarmark Wielkanocny w pszczyńskim Skansenie - 24.03.2024 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Wydarzenie otworzyli: starosta Barbara Bandoła, przewodniczący Rady Powiatu Paweł Sadza, wicestarosta Damian Cieszewski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Krystian Szostak, burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol wraz z zastępczynią Magdaleną Czarnecką, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, Grzegorz Cempura oraz dyrektor Skansenu Dominika Gonciarz. Prowadzący Marek Szołtysek przez cały dzień rozmawiał z lokalnymi producentami, opowiadał również o wielkanocnych zwyczajach.

Poniżej wideo z otwarcia:Sporym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty. Odwiedzający jarmark wykonali własnoręcznie kilkaset palm wielkanocnych! Mnóstwo dzieci i dorosłych wzięło udział w zdobieniu mazurków i bab wielkanocnych, zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty z linorytu, podczas których można było wykonać własnoręcznie kartkę wielkanocną. Pokaz wyplatania koszyków poprowadziła Anna Niedzielska.

Występ Pszczyńskiej Orkiestry Ludowej oraz Dziecięcego Zespołu Regionalnego "Jedynka" na Jarmarku Wielkanocnym w Skansenie Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej - 24.03.2024 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Stowarzyszenie "take tam" im. Artystów Międzywojnia zaprezentowało festiwal żywych obrazów oraz spektakl dla dzieci "Tajemnica wielkanocnej pisanki".

W koncercie "Wiosna ach to ty" zaprezentowała się młodzież z Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej: zespoły Krimzon i Rushed oraz solistki: Maja Godziek, Aleksandra Folek i Martyna Szendera, Emilia Sojka, Zofia Kałamała, Emilia Wojtala, Laura Micor i Jowita Ladrowska.

Również w niedzielę wytwórcy oferowali pyszne i piękne produkty. W programie znalazły się także warsztaty florystyczne, zdobienia pisanek, występ Pszczyńskiej Orkiestry Ludowej oraz koncert zespołu Karol Ochodek Trio. Wręczono kolejnym wytwórcom Certyfikaty Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej.

Jarmark Wielkanocny w skansenie - dzień pierwszy - 23.03.2024 · fot. pless.pl

Wręczenie Certyfikatów Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej w czasie Jarmarku Wielkanocnego w Skansenie Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej- 24.03.2024 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Organizatorzy: Powiat Pszczyński, Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej. Współorganizatorzy: Urząd Miejski w Pszczynie, Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie, Stowarzyszenie "take tam" im. Artystów Międzywojnia, Miejski Zakład Zieleni w Pszczynie, Pszczyńskie Centrum Kultury, Pszczyńska Orkiestra Ludowa.

ar / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Skansen

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj

Facebook