Telewizja pszczyna.tv

  • 31 marca 2024
  • 7 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 4494

Pszczynianie przejechali w zeszłym roku 15 tys. km na e-hulajnogach. Co dziś o nich sądzą?

15 tysięcy - tyle kilometrów mieszkańcy Pszczyny przejechali w ubiegłym roku na ogólnodostępnych hulajnogach elektrycznych Bolt. Zdaniem operatora to dość imponujący wynik, dlatego urządzenia pojawiły się w naszym mieście i w tym sezonie. Podobnie jak rok temu od razu rozgorzały dyskusje na ich temat. Przy okazji więcej mówi się o bezpiecznej jeździe także naszymi prywatnymi hulajnogami. Czy hulajnogi są w Pszczynie potrzebne? Czy są uciążliwe? Czy powinny powstać specjalne strefy do parkowania hulajnóg elektrycznych?W niedawno opublikowanym na portalu pless.pl liście czytelnika do redakcji, autor stawia pytanie czy tak małemu miastu jak Pszczyna potrzebne są w ogóle e-hulajnogi? Zwraca przy tym uwagę, że często są one poprzewracane i porzucone, przez co nieraz blokują pieszym swobodne poruszanie się po chodnikach.

W wideo sondzie zapytaliśmy mieszkańców Pszczyny, co sądzą o hulajnogach ogólnodostępnych i sposobie, w jaki są użytkowane. Rozmówcy nieraz potwierdzali, że niemal codziennie widzą nieprawidłowo zaparkowane lub przewrócone e-hulajnogi. Większość zwracała jednak uwagę, że powodowany tym chaos to raczej wina samych użytkowników, którzy często zostawiają hulajnogi zaparkowane byle jak i byle gdzie. Z drugiej strony - brak hulajnóg, to brak problemu. Zdania były mocno podzielone, ale nie ograniczały się jedynie do komentowania kwestii hulajnóg ogólnodostępnych. Rozmówcy zwracali również uwagę, że także użytkownicy prywatnych hulajnóg powinni korzystać z nich bardziej odpowiedzialnie, na przykład nie rozpędzać się na chodnikach.

Należy przy tym zaznaczyć, że przewrócone lub nieprawidłowo zaparkowane zielone hulajnogi Bolt są na bieżąco porządkowane przez pracowników firmy. Użytkownicy aplikacji Bolt mogą zgłosić przez nią zaistniałą sytuację tego typu, jak i inne problemy, takie jak hulajnogę uszkodzoną, blokującą ścieżkę czy znajdującą się na prywatnym terenie. Są także inne sposoby interweniowania w przypadku, gdy hulajnoga jest użytkowana czy parkowana nieprawidłowo. Można takie sytuacje zgłaszać Straży Miejskiej. - W poprzednim sezonie nie zaobserwowaliśmy zdarzeń z udziałem wypożyczanych hulajnóg. Zgłoszenia najczęściej dotyczyły pozostawienia hulajnóg w niewłaściwym miejscu lub takim, które utrudniały przejście pieszym. Po każdym takim zgłoszeniu kontaktowaliśmy się bezpośrednio z operatorem, który niezwłocznie przenosił jednoślady w inne miejsce - mówił Artur Krzyżaniak, komendant Straży Miejskiej w Pszczynie.

Still0329 00002
Przewrócone i źle zaparkowane hulajnogi można zgłaszać, a operator zajmie się ich uporządkowaniem · fot. pszczyna.tv


- Jako odpowiedzialny operator, Bolt podejmuje liczne działania edukacyjne i administracyjne, a także wdraża rozwiązania technologiczne, które mają wspierać użytkowników w prawidłowym parkowaniu hulajnóg elektrycznych. Uwrażliwiamy naszych użytkowników na temat prawidłowego parkowania jednośladów - nieprawidłowo zaparkowaną hulajnogę lub hulajnogi wystarczy zgłosić do nas przez aplikację lub formularz na stronie, a nasz zespół niezwłocznie zajmie się sprawą. Warto tutaj także wspomnieć, że dzięki zdjęciom robionym hulajnogom przez użytkowników, często jesteśmy w stanie wyłapać lub zweryfikować nieprawidłowości - wyjaśnia Maja Kowalewska, operations manager w Bolt Rentals.

Przedstawicielka firmy Bolt w odpowiedzi na pytania od naszego portalu podkreśla poza tym, że Bolt podejmuje działania na polu edukacyjnym i w zakresie rozwiązań administracyjnych, dotyczące bezpiecznej jazdy i prawidłowego parkowania, współdziałając z organizacjami pozarządowymi czy administracją poszczególnych miast. - Wśród podejmowanych przez nas działań znajdują się również m.in. organizowane z miastami warsztaty edukacyjne z bezpiecznej jazdy i prawidłowego parkowania dla mieszkańców, kampanie informacyjne z udziałem organizacji pozarządowych, (np. współpraca z Niewidzialną Wystawą) czy też zażyła współpraca z miastami w wyznaczaniu miejsc do parkowania lub stref z ograniczeniem prędkości. W poprzednich latach wdrożyliśmy rozwiązanie do weryfikacji zdjęć zaparkowanej hulajnogi, które jest oparte na działaniu sztucznej inteligencji (AI). System analizuje zdjęcia zrobione przez użytkowników i poucza jak prawidłowo pozostawić pojazd po zakończeniu przejazdu. Wierzymy, że połączenie działań edukacyjnych i uświadamiających z współpracą z lokalną administracją oraz rozwiązań technologicznych sprawi, że prawidłowe parkowanie jednośladów elektrycznych stanie się naturalne - mówi Maja Kowalewska.

Still0329 00001
Bezpieczna jazda i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego dotyczą wszystkich użytkowników hulajnóg · fot. pszczyna.tv


Dodaje również, że mieszkanki i mieszkańcy Pszczyny nie tylko chętnie korzystają z hulajnóg elektrycznych, ale też są bardzo rozważnymi użytkownikami. Na poparcie podaje dane - w ubiegłym roku Bolt na terenie Pszczyny odnotował kilkanaście tysięcy przejazdów swoimi hulajnogami elektrycznymi, co dało łącznie 15 tys. przejechanych kilometrów, ze średnią prędkością przejazdu wynoszącą 11 km/h.

Przypomnijmy, że ubiegłoroczne ustalenia władz lokalnych z operatorem e-hulajnóg poskutkowały wyłączeniem dla użytkowników hulajnóg elektrycznych Bolt terenu parku pszczyńskiego. Zaś co do pomysłu wyznaczenia specjalnych stref do parkowania hulajnóg, jak na razie nie ma tego w planach. - Aktualnie gmina Pszczyna nie ma podpisanej umowy z operatorem e-hulajnóg - firmą Bolt. Niemniej już w ubiegłym roku wynegocjowaliśmy pewne ograniczenia dotyczące ich użytkowania i pozostawiania. Najważniejsze w tym elemencie są jednak przepisy ruchu drogowego. Każda z korzystających osób jest zobowiązana do ich przestrzegania, a także regulaminu operatora. Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać straży miejskiej - odpowiada Oskar Piecuch, rzecznik prasowy UM Pszczyna.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook