Telewizja pszczyna.tv

  • 28 lutego 2021
  • 4 marca 2021
  • wyświetleń: 28410

[Kultowa Pszczyna] Kryształ - perełka ulicy Piastowskiej

Po zimowej przerwie wracamy z cyklem Kultowa Pszczyna. Na początek przedstawiamy Wam Kryształ - choć ten sklep zna tak naprawdę każdy z Pszczyny i okolic. Dziś funkcjonuje pod innym szyldem, ale kilka dekad w jednym miejscu zrobiło swoje, a mieszkańcy i stali bywalcy przyzwyczaili się do starej nazwy. W materiale tradycyjnie już wspominamy dawne czasy. Jak od powstania Kryształu zmieniała się ulica Piastowska?Na czarno-białych fotografiach, które pokazuje nam pani Renia, możemy zobaczyć jak wyglądał Kryształ na początku swojego istnienia, czyli w latach 70. Solidne lady, półki pod sam sufit, niezbędny magazyn z tyłu, no i piec kaflowy. A na ścianach lustra, w których odbijały się stojące na regałach towary - dzięki temu można było odnieść wrażenie, że wszystkiego jest więcej. Dziś Kryształowi nie potrzeba takich sztuczek - asortyment jest naprawdę bogaty, wszystko wyeksponowane, a w razie wątpliwości klient może porozmawiać z panią Danusią lub z panią Bożeną, których długoletnia praca w sklepie i fachowa pomoc są nieocenione. To szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy naokoło mnóstwo konkurencji w postaci większych sklepów, marketów i dyskontów, w których na wiele pytań odnośnie produktów musimy odpowiedzieć sobie sami. Znamienne jest także, że w gruncie rzeczy nieduży sklepik przetrwał tak liczne zmiany - zarówno we własnych wnętrzach, jak i na Piastowskiej.

Pani Renata Fajkier, która zatrudniła się w Krysztale jeszcze w 1991 roku, mówi że to nie rynek, a właśnie ulica Piastowska była centrum miasta - na tym deptaku załatwiało się sprawunki i tu tętniło życie, także towarzyskie. Pani Danuta wspomina z kolei czasy, kiedy wszystkie punkty na Piastowskiej były PSS-owskie. Pod szyldem PSS Jedność sam Kryształ funkcjonował dość długo. W tym okresie zmieniał się kilkakrotnie. Większość mieszkańców z pewnością pamięta sklep spożywczy, który w pewnym momencie pojawił się w przedniej sali sprzedaży. Kryształ został "upchnięty" na miejscu niegdysiejszego magazynu. Choć od frontu można było kupić pyszne bułki i chleb, Kryształ musiał zabiegać o klientów, gdyż ulokowanie go na tyłach ewidentnie nie służyło sprzedaży.

Sklep Kryształ w Pszczynie na archiwalnych fotografiach · fot. materiały prywatne


Kilka lat temu Kryształ zyskał jednak nowego właściciela - Polszlif, firma pana Rudolfa Budnego, zaopatrywała sklep od 2006 roku. Już na dwa lata przed całkowitym przejęciem, cały asortyment Kryształu był dostarczany przez nią, ale sklep funkcjonował nadal jako PSS-owski. W 2017 roku stał się własnością Polszlifu. Dzięki temu w dalszym ciągu możemy tu kupić produkty bardzo wysokiej jakości, m.in. wyroby kultowych marek, takich jak Bolesławiec, Ćmielów, Porcelana Bogucice, Chodzież, Krosno czy Lubiana. W sklepie znajdziemy praktycznie wszystko, co jest nam potrzebne do wyposażenia kuchni czy jadalni. Garnki, porcelanowe zastawy, kubki i filiżanki, sztućce, świeczniki, dzbanki, sosjerki, wazy, formy do pieczenia, tace, salaterki, półmiski, zaparzacze, kieliszki, akcesoria do gotowania i podawania posiłków, no i oczywiście kryształy. Sklep ze względów marketingowych zmienił nazwę na "Casa Mia", co po włosku znaczy "mój dom". Dla pszczynian na zawsze jednak pozostanie Kryształem.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kultowa Pszczyna" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kultowa Pszczyna

"Kultowa Pszczyna" to cykl, w którym z kamerą odwiedzamy miejsca w naszym powiecie doskonale wszystkim znane, lubiane i mające za sobą długoletnią historię. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kultowa Pszczyna" podaj

Facebook