Telewizja pszczyna.tv

  • 20 października 2021
  • 25 października 2021
  • wyświetleń: 15506

[WIDEO] Kultowa Pszczyna w kinie Wenus

Przez wiele lat kino Wenus dostarczało pszczynianom rozrywki, po którą nie żal było im ustawiać się i czekać w długiej, ciągnącej się aż na rynek kolejce. I choć dziś nie możemy już oglądać w nim filmów, pamiętamy jeszcze czekoladowy popcorn, lato z duszkiem, ciemne kotary okalające wejście i "Króla lwa". Wspomnień, i to znacznie starszych, jest oczywiście o wiele więcej, bo historia kina sięga lat 40. ubiegłego wieku.Zanim zaczęliśmy oglądać filmy na Netfliksie i jeździć na nie do galerii handlowych, kino Wenus przez długi czas serwowało nam najnowsze seanse. W erze świetności małych, kameralnych kin było jedną z najpopularniejszych rozrywek w mieście. Nie było jednak w Pszczynie pierwsze. Kto wie lub pamięta, że przed nim kino prosperowało na ul. Bednarskiej, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Galeria 13? Kino Wenus powstało zaś na miejscu synagogi, zniszczonej w 1939 roku. W latach 50. nosiło nazwę "1 Maja". Z czasem zmienił się nie tylko szyld, ale i wnętrze kina. W latach 70. odbył się w nim znaczący remont.

W 1989 roku z kolei Państwowa Instytucja Filmowa "Silesia" zrezygnowała z prowadzenia kina, w wyniku czego zostało zamknięte. Dwa lata później otwarli je z powrotem Barbara i Mirosław Nowińscy i prowadzili je przez kolejne dwie dekady. W międzyczasie kino Wenus odżyło i prosperowało wyśmienicie. Państwo Nowińscy wprowadzili nawet sklepik z prażonym i czekoladowym popcornem, chipsy i coca-colę. Niestety po pewnym czasie pszczyńskiemu kinu zaczęły zagrażać kina wielosalowe. Wnętrze ponownie wyremontowano, miało bowiem spełniać także funkcję klubu i zaczęto organizować w nim m.in. koncerty. 2010 rok przyniósł jednak decyzję o zaprzestaniu działalności.

Kino Wenus - zdjęcia archiwalne · fot. materiały prywatne


Choć los kina wyglądał wówczas na przesądzony, niespodziewanie nowe życie jego wnętrzom dała córka państwa Nowińskich - Adrianna. Wraz ze swoim narzeczonym, Michałem, przekształcili je w escape room, który w 2016 roku zdobył pierwsze miejsce w rankingu najbardziej niezwykłych escape roomów w Polsce według czasopisma National Geographic. Cinema Escape pomysłu Michała i Ady od lat cieszy się dużym zainteresowaniem, pokoje i zagadki są tu misternie przemyślane

Co dziś przypomina nam o starym kinie? Blaszana wiata z napisem "Kino Wenus" i hall ukrywający się niegdyś za ciężkimi kotarami. W środku stoi także dawny projektor, o obsłudze którego opowiedział nam pan Marek Ślisz, wieloletni operator w Wenusie. Po więcej wspomnień zapraszamy do naszego materiału. Dowiecie się z niego także, jakie czynniki złożyły się na to, że w pewnym momencie w kinie wyświetlano tylko te filmy, które wszyscy zdążyli już zobaczyć i dlaczego, pomimo wielkich starań, zostało ono ostatecznie zamknięte.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kultowa Pszczyna" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kultowa Pszczyna

"Kultowa Pszczyna" to cykl, w którym z kamerą odwiedzamy miejsca w naszym powiecie doskonale wszystkim znane, lubiane i mające za sobą długoletnią historię. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kultowa Pszczyna" podaj

Facebook