Telewizja pszczyna.tv

  • 29 stycznia 2022
  • 4 lutego 2022
  • wyświetleń: 20490

Kultowa Pszczyna: salon fryzjerski Renata

Salon fryzjerski Renata już od ponad 30 lat mieści się przy ul. Kopernika 2. Prowadzi go wspólnie dwoje pasjonatów fryzjerstwa - pani Renata Francuz wraz z mężem Mariuszem. Ale historia tego miejsca to w pierwszej kolejności historia fryzjerskiej kariery pana Henryka Janosza, taty pani Renaty, a ta zaczęła się już 57 lat temu.Do dziś niektórzy stali bywalcy salonu mówią, że "idą obciąć się do Janosza". Pan Henryk ma bowiem wyrobioną renomę, o której jeszcze nie zapomniano, choć nie pracuje już od kilku lat. Dzięki niemu powstał też obecnie prosperujący salon, który swoje początki miał przy ul. Piastowskiej 14. To tam właśnie od 1955 roku funkcjonował największy w tamtych czasach zakład fryzjerski prowadzony przez Fryzjerską Spółdzielnię Pracy w Rybniku, z oddziałem w Pszczynie.

Pan Henryk pracował tam od lat 60., potem został kierownikiem, a po transformacji ustrojowej przejął zakład i otworzył go w obecnej lokalizacji. Po pewnym czasie do zespołu dołączyła córka Renata, a w 2005 salon został nazwany jej imieniem. Tam poznała swojego męża Mariusza, również fryzjera.

W czasie nagrywania tego odcinka "Kultowej Pszczyny" mieliśmy okazję wypytać pana Henryka o to, jak kiedyś prosperowały zakłady fryzjerskie i jak obcinano się w latach 60. czy 70. ubiegłego wieku. Dziś coraz rzadziej mamy możliwość wejścia do salonu z marszu i obcięcia się w krótkim czasie. U większości fryzjerów obowiązują wcześniejsze zapisy. Pani Renata wraz z mężem również poszli w kierunku wcześniejszego umawiania wizyt, jednak wciąż można do nich zajrzeć spontanicznie i liczyć na przyjęcie. Stali klienci przychodzą tutaj od dekad, choć trendy i mody fryzjerskie zmieniają się z roku na rok. Jakie były kiedyś, a jakie są dziś? Zapraszamy do obejrzenia najnowszego materiału.

Salon fryzjerski Renata · fot. archiwum prywatne
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kultowa Pszczyna" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kultowa Pszczyna

"Kultowa Pszczyna" to cykl, w którym z kamerą odwiedzamy miejsca w naszym powiecie doskonale wszystkim znane, lubiane i mające za sobą długoletnią historię. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kultowa Pszczyna" podaj

Facebook