pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 4 sierpnia 2022
  • 6 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 7384

Działalność marketu pomocy dla uchodźców zawieszona

Z końcem lipca została zawieszona działalność "marketu pomocy" przy ul. Bielskiej w Pszczynie.

Market pomocy przy ul. Bielskiej w Pszczynie
Market pomocy przy ul. Bielskiej w Pszczynie · fot. powiat


Dlaczego działalność punktu została zawieszona?

- Aktywność darczyńców - bardzo duża na początku wojny w Ukrainie - wraz z rozwijaniem pomocy systemowej dla uchodźców stawała się coraz bardziej ograniczona. Większość takich punktów w okolicy właśnie z tego powodu zakończyło swoją działalność już w maju i czerwcu. Jeżeli pojawią się darczyńcy - znów będziemy udzielać pomocy - wyjaśnia Marcela Grzywacz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Pszczynie.

Przypomnijmy: punkt przyjmowania i wydawania pomocy rzeczowej dla uchodźców z Ukrainy prowadzony był od początku marca przez Powiat Pszczyński, dzięki zaangażowaniu wolontariuszy. W punkcie dostępne były ubrania, żywność, pościel, chemia, kosmetyki, artykuły dla dzieci w tym zabawki.

Produkty wydane w "markecie pomocy" zebrane zostały dzięki ofiarności mieszkańców powiatu pszczyńskiego, lokalnych przedsiębiorców, organizacji pozarządowych działających na naszym terenie, instytucji i parafii. Żywność i środki higieniczne przekazywał też Śląski Bank Żywności, a zwłaszcza na początku wojny dużą pomocą było wsparcie okazane przez mieszkańców partnerskiego powiatu Anhalt-Bitterfeld.

Podziękowanie dla wolontariuszy za zaangażowanie w działalność marketu pomocy - 06.2022 · fot. powiat


Ze wsparcia skorzystało kilkaset przebywających na terenie powiatu pszczyńskiego rodzin z Ukrainy, które znalazły tu schronienie przed wojną. W prace "marketu pomocy" zaangażowanych było ok. 70 wolontariuszy. W tę rolę wcielili się dorośli, młodzież i dzieci.

- W "markecie pomocy" pomagali też pracownicy pszczyńskiego starostwa. Pracę wolontariuszy koordynowali przedstawiciele Grupy Ratowniczej HKR Pszczyna. Wielką pomoc mogliśmy przekazać potrzebującym dzięki szczodrym darczyńcom - mieszkańcom, przedsiębiorcom, stowarzyszeniom i instytucjom z powiatu pszczyńskiego. Serdecznie za te wielkie serca i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka dziękuję. To wszystko pokazuje, jakim jesteśmy środowiskiem - uczynnym, chętnym do współpracy - mówi starosta pszczyńska, Barbara Bandoła.

Wiosną na terenie powiatu pszczyńskiego schronienie znalazło blisko 3 tysiące obywateli Ukrainy. Obecnie w 16 obiektach zbiorowego zakwaterowania uchodźców przebywa ok. 380 osób. Wielu obywateli Ukrainy schroniło się też w domach naszych mieszkańców. Od momentu inwazji Rosji w zbiorowych obiektach zabezpieczonych przez samorządy, parafie i udostępnionych przez przedsiębiorców przebywało niemal 1300 uchodźców.

ar / pless.pl

źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Solidarni z Ukrainą

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj

Facebook