pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 28 września 2022
  • 30 września 2022
  • wyświetleń: 13802

Brykiet z byłej kopalni Krupiński. Mieszkańcy otrzymają próbki

Grzegorz Gaża w rozmowie z nami wspomniał o produkcji brykietu z miału na terenie byłej kopalni Krupiński w Suszcu. Do końca roku mają się zakończyć badania nad opałem. Poseł podkreśla, że jest to dobra alternatywa dla węgla w czasie, kiedy brakuje go na rynku. Zapowiada także, że mieszkańcy otrzymają próbki.

węgiel
Brykiet z miału produkowany jest · fot. pszczyna.tv


Jak kilka miesięcy temu relacjonował polityk, z badań wynika, że brykiet spełnia wszystkie normy, proces spalania jest wysoko temperaturowy, a dodatek bio powoduje wytwarzanie dużo mniejszej ilości dymu niż w procesie spalania węgla i pozwala ograniczyć powstawanie dwutlenku węgla. Poseł wspomniał także, że w planach jest dystrybucja próbek brykietu wśród mieszkańców, by mogli przetestować paliwo.

U progu sezonu grzewczego wróciliśmy do tematu. Na jakim etapie są badania oraz jakie są obecnie ich wyniki? W jakim terminie mieszkańcy mogliby liczyć na otrzymanie próbek tego opału i w jakiej ilości? Kiedy może on trafić do sprzedaży? Jaka będzie jego cena? O to wszystko zapytaliśmy posła pod koniec września.

- W obecnym kryzysie musimy szukać i korzystać z alternatywnych paliw stałych. Brykiety węglowe palą się przez długi czas i emitują mniej zanieczyszczeń do powietrza, dlatego z korzyścią mogą zastąpić groszek węglowy dla pieców piątej klasy emisyjności. Co więcej, na rynkach światowych nie ma wystarczającej ilości węgla grubego, dlatego warto iść w kierunku produkcji brykietów z miałów energetycznych - mówi poseł Grzegorz Gaża.

Polityk wskazał, że skontaktował firmę z burmistrzem Pszczyny.

- W gestii władz samorządowych będzie wytypowanie gospodarstw domowych, do których zostaną dostarczone próbki - mówi G. Gaża.

Jak informuje, program ten będzie prowadzony m.in. na terenie gminy Pszczyna i gminy Suszec. O doborze partnerów do projektu zdecyduje firma prowadząca w porozumieniu z gminami zainteresowanymi współpracą.

- Po zakończeniu badań wystąpimy z prośbą o udostępnienie ich wyników i podanie przewidywanego terminu produkcji na skalę przemysłową. Warto podkreślić, że czyniłem usilne starania, aby badania były prowadzone na terenie gminy Pszczyna, a swoim zasięgiem objęły jak największy obszar, w celu ograniczenia emisji pyłów zawieszonych - dodaje poseł.

- W zależności od wyników badań myślę, że dobrym pomysłem byłoby stworzenie programu z samorządem, w którym mieszkańcy naszego pięknego miasta, gminy, a może i całego powiatu, mogliby korzystać z dostaw wysoce efektywnego paliwa z domieszką biokomponentu, o obniżonej emisyjności, co pozwoli nam na zero dni w roku z przekroczeniem zanieczyszczeń w powietrzu - stwierdza polityk.

- Zachęcam lokalny samorząd do kreatywnych działań w tej dziedzinie. Zapewniam też, że Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski wspiera takie badania w ramach środków regionalnych. Osobiście aktywne wspieram rząd w działaniu na rzecz czystego powietrza. Bardzo dobre było także działanie pszczyńskich radnych: Michała Ziebury, Andrzeja Mańki, Marka Szklorza, Renaty Dyrdy, Marty Wojciechowskiej-Smolarz, Moniki Rąby, Grzegorza Kuczery, Marka Dutkowskiego, Arkadiusza Gardiasza i Macieja Stiebera, którzy zgłosili propozycję zwolnienia z podatku dla domów z ekologicznym piecem, co zostało przez radę miejską przyjęte ponad rok temu. W tej sprawie należy działać ponad podziałami, aby mieszkańcy naszej gminy i powiatu mogli oddychać czystym powietrzem - podkreśla Grzegorz Gaża.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Facebook