pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 23 stycznia 2023
  • 29 stycznia 2023
  • wyświetleń: 7973

Jaka przyszłość czeka obecną siedzibę PCKulu?

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PCKul - nowa siedziba" podaj

Szybko postępują prace na budowie nowej siedziby Pszczyńskiego Centrum Kultury. Wielu mieszkańców zastanawia się, dlaczego gmina zdecydowała się na tę inwestycję. Pojawiają się także pytania dotyczące przyszłości budynku przy ulicy Piastowskiej 1. Jak zostaną zagospodarowane opuszczone przez PCKul pomieszczenia?

Reklama

rynek, zima, piastowska, pckul
Zaśnieżony pszczyński park i rynek - 18.01.2021 · fot. pless.pl


Skąd decyzja o budowie nowego centrum?Dotychczasowa siedziba Pszczyńskiego Centrum Kultury mieści się przy rynku, w kamienicy u zbiegu ulic Piastowskiej i Bankowej. W 2019 roku odnowiono znajdującą się tutaj salę widowiskową. W tym samym roku w budżecie gminy Pszczyna zabezpieczono pół miliona złotych na przygotowanie dokumentacji technicznej budowy nowego centrum kultury.

Utworzenie nowej siedziby dla gminnej instytucji kultury planowane było jednak znacznie wcześniej i podyktowane jest stanem obecnego budynku. - Przede wszystkim należy pamiętać, że dzisiejszy dom kultury przy ulicy Piastowskiej ma spore problemy techniczne z dopuszczeniem ochrony przeciwpożarowej. Ponadto obiekt jest niedostosowany do osób z niepełnosprawnościami. To dwa bardzo ważne argumenty, które skłoniły gminę do rozpoczęcia inwestycji na osiedlu Siedlice - tłumaczy burmistrz Dariusz Skrobol.

Sala widowiskowa w Pszczyńskim Centrum Kultury
Sala widowiskowa w Pszczyńskim Centrum Kultury po "liftingu" - 03.2019 · fot. UM Pszczyna


Burmistrz podkreśla również, że z dobrodziejstw dzisiejszego domu kultury korzysta rocznie kilkanaście tysięcy osób i budynek nie jest wydolny, a ilość grup, które się tam pojawiają, tematycznych, jak i pod kątem wynajmów różnego rodzaju, jest niewystarczająca.

- Obiekt przy ulicy Piastowskiej jest pięknym zabytkiem, ale wiekowym. Do roli, którą obecnie pełni, był adaptowany kilkadziesiąt lat temu. Wcześniej miał zupełnie inne funkcje. To sprawia, że odbiega od dzisiejszych norm i oczekiwań, a także uniemożliwia rozszerzanie działalności - zauważa włodarz gminy Pszczyna.

książki, biblioteka
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie - za tymi drzwiami znajdziemy tysiące książek · fot. Ela / pless.pl


Jak zagospodarowany zostanie stary budynek PCKulu?W budynku przy ulicy Piastowskiej 1 siedzibę ma dziś nie tylko Pszczyńskie Centrum Kultury, ale również Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna. Korzysta z niego także Ognisko Muzyczne w Pszczynie. Jak dowiedzieliśmy się w ratuszu, te instytucje na razie pozostaną w tym miejscu i będą z niego korzystać. Nadal wypożyczymy tu książki i skorzystamy z czytelni. Część pomieszczeń po PCKulu będzie mogła więc być przeznaczona na potrzeby zarówno biblioteki, jak i Ogniska Muzycznego w Pszczynie.

Dodatkowo, w najbliższym czasie burmistrz zaproponuje Radzie Miejskiej dyskusję na temat przyszłości tego budynku i wykorzystania pomieszczeń, z których dziś korzysta centrum kultury. Będziemy informować o jej efektach.

Loading...


O nowym obiekcieGłównymi pomieszczeniami w nowym centrum kultury, które powstaje na działce między ulicami Bielską i Bednorza, będą Sala Główna na około 500 osób oraz mniejsza Sala Kinowa. W gmachu pojawią się także nowoczesne sale warsztatowe z wyjściem na zieleń, zaprojektowane z myślą o różnego rodzaju zajęciach, m.in. tanecznych, wokalnych, malarskich i ceramicznych.

Obiekt ma służyć zarówno osobom indywidualnym, jak i placówkom oświatowym. Udostępniany będzie przedszkolom i szkołom, a także Pszczyńskiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku, w którym zrzeszają się seniorzy z naszej gminy.

Według zapisów umowy budowa nowoczesnego centrum kultury powinna zostać zakończona w czerwcu 2024 roku. Wiele wskazuje na to, że inwestycja będzie gotowa przed terminem.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

PCKul - nowa siedziba

Budowa nowej siedziby Pszczyńskiego Centrum Kultury jest jednym z największych przedsięwzięć inwestycyjnych gminy Pszczyna w ostatnich latach. Nowa siedziba PCKulu warta około 40 milionów złotych ma być gotowa w 2023 roku. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PCKul - nowa siedziba" podaj

Facebook