pszczyna.tv - pszczyńska telewizja internetowa

Reklama

Telewizja pszczyna.tv

  • 8 kwietnia 2023
  • 13 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 7141

Torty i rzeźby jak z baśni fantasy. Poznajcie Damiana Wiśniewskiego

Czekolada w jego rękach nabiera kształtów niezwykłych. Ale nie tylko ona. Damian Wiśniewski rzeźbi też w lodzie, glinie, betonie i drewnie. Oprócz tego maluje, no i oczywiście piecze. Jego torty artystyczne znajdziemy w cukierni "U Janeczki" w Wiśle. Tymczasem my spotykamy się z nim w Pszczynie. To tu od paru lat mieszka i w swojej niewielkiej pracowni tworzy dzieła, którymi później zaskakuje cukierniczy i artystyczny świat.Jeśli cukiernictwo artystyczne kojarzy Wam się z kwiatami na tortach i kolorowym lukrem, to Damian Wiśniewski pokaże Wam, czym tak naprawdę może ono być. Potrafi w najdrobniejszych detalach wyrzeźbić czekoladowych bohaterów fantasy, zwierzęta, zombie, smoki, pojazdy, roślinność, no i postaci ludzkie, na przykład japońskiego wojownika lub... Adama Małysza, którego czekoladowa rzeźba to jedna z jego ostatnich, głośniejszych prac.

gravity cake 9
Rzeźby Damiana są bardzo drobiazgowo wykonane i realistyczne · fot. archiwum prywatne


Smoki, zombiaki, kolorowe ptakiDamian Wiśniewski to człowiek niezwykle otwarty i kreatywny. Z całą pewnością można powiedzieć, że wyprzedza trendy w cukiernictwie artystycznym. Czekoladowe flamingi stojące na jednej nodze tworzył jeszcze zanim stały się modnym motywem w tej branży. Poza tym fascynuje się kulturą Japonii - samuraje, smoki i japońskie świątynie często przewijają się w jego pracach. Damian upiecze i udekoruje zarówno piękny, okolicznościowy tort, który przyozdobi detalami, na przykład w kształcie kwiatów czy słodkich kociaków, jak i stworzy czekoladowego zombie, rekina ze "Szczęk" lub postać Obcego. Tort antygrawitacyjny? Żaden problem. Realistyczne stworzenia z morskich głębin? Ma je już w swoim portolio. Czekoladowa Kobieta Kot jak żywcem wyjęta z filmu o Batmanie? Możemy takową zobaczyć w Galerii Figur Czekoladowych w Wiśle, w której cukiernik-artysta prezentuje także inne swoje rzeźby. W dodatku w 2017 roku ustanowił rekord Polski na najwyższą rzeźbę z czekolady plastycznej.

A8BAAFE9 E8A2 4834 B725 A6496B83919D
Antygrawitacyjna ośmiornica w wykonaniu Damiana Wiśniewskiego · fot. archiwum prywatne


C9704A70 2D20 4744 98DF 7868F197D50F
Czekoladowy Obcy · fot. archiwum prywatne


Damian Wiśniewski zaczynał od podstaw, czyli ciężkiej harówki w roli początkującego cukiernika. Do dziś wspomina, jak przez wiele godzin, jeszcze jako uczeń, wyłącznie obierał jabłka, drylował śliwki lub czyścił piec, zanim na poważnie zajął się wypiekiem tortów. To właśnie od nich zaczęła się jego przygoda z cukiernictwem artystycznym. Na początku tworzył torty w cukierniach, w których pracował, później otworzył swoją własną cukiernię artystyczną Creative Pastry Chef w Sosnowcu i zajął się prowadzeniem warsztatów oraz szkoleń z cukiernictwa artystycznego. Niedługo potem przyszedł czas na pierwsze wyjazdy na konkursy polskie oraz zagraniczne i pierwsze wygrane - cukiernik kilkakrotnie stawał na podium i wracał z wyróżnieniami, uczestnicząc w wielu prestiżowych konkursach o randze światowej. Najbardziej znaczące okazały się: tytuł Mistrza Europy w dekoracji tortów artystycznych, który przywiózł z Expo Sweet 2015 oraz dwie złote nominacje zdobyte na Cake International w Birmingham.

tort konkursowy Expo Sweet 2015
Zwycięski tort na Expo Sweet 2015 · fot. archiwum prywatne


D74E3453 8FD8 489B 88DD 37817969F9C8
Rekord - najwyższa rzeźba z czekolady plastycznej w wykonaniu Damiana Wiśniewskiego · fot. archiwum prywatne


Pasja bez końcaPomimo tych wszystkich sukcesów, Damian nie osiada na laurach. Wręcz przeciwnie - ciągle szuka nowych sposobów na wykorzystanie swojego talentu. Rzeźbi również w drewnie, betonie oraz w lodzie. W tej ostatniej formie już trzykrotnie był wicemistrzem świata.

Na co dzień cukiernik szuka inspiracji w otaczającym go świecie, często są to filmy i seriale, ale też spotkani ludzie, rzeczywistość dookoła. Czekoladę, w której rzeźbi, uplastycznia samodzielnie, a do nadawaniu kształtu konstrukcjom używa narzędzi zarówno artystycznych, jak i zwyczajnych przedmiotów codziennego użytku. Łuski smoka z "Gry o tron" powstały z... ziaren soczewicy.

Pozostaje jeszcze pytanie, jak i dlaczego Damian Wiśniewski trafił do Pszczyny? Urodził się w Koszalinie, a mieszkał i pracował także w Sosnowcu oraz w Lublińcu, w końcu jednak zechciał osiąść w miejscu cichym i urokliwym, wraz ze swoją partnerką Kasią. W pracy często pomagają mu jego dorastający synowie. Cukiernik-rzeźbiarz uwielbia pracować z ludźmi, a młodych cukierników wspiera i zachęca do rozwijania swoich pasji.

Prace Damiana Wiśniewskiego możecie zobaczyć w Galerii Figur Czekoladowych w cukierni "U Janeczki" w Wiśle. Śledzić bieżącą twórczość cukiernika można również na Instagramie na koncie creative_pastry_chef (https://www.instagram.com/creative_pastry_chef/).

6BE17AFF 997A 4869 A0C0 5D2857C7F16F
Damian Wiśniewski rzeźbi też w glinie, drewnie, betonie... · fot. archiwum prywatne


BB74FB41 993F 4A2B AAF8 F88AA8B3FEB8
...oraz w lodzie · fot. archiwum prywatne


EC023D1E 5BDD 4302 AE42 33DD8B3AC12D
Część prac Damiana Wiśniewskiego można zobaczyć w cukierni "u Janeczki" w Wiśle · fot. archiwum prywatne

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook