Telewizja pszczyna.tv

  • 9 września 2020
  • 13 września 2020
  • wyświetleń: 14373

[Kultowa Pszczyna] Święty sklep, czyli dewocjonalia na ul. Dworcowej

W pierwszych odcinkach "Kultowej Pszczyny" odwiedziliśmy zakład zegarmistrzowski pana Stanisława Lisa oraz słynną lodziarnię Czarneckich. Tym razem udajemy się do miejsca nieco młodszego, za to znanego wszystkim doskonale. Mowa o sklepie z dewocjonaliami, mieszczącym się przy ul. Dworcowej w Pszczynie.Niewielu zna jego prawdziwą nazwę, ale jeśli powiemy "sklep z krzyżami", "święty sklep" lub "krzyże obok poczty" każdy w mig zorientuje się, o jaki punkt na mapie miasta chodzi. Niewielu z nas zna poza tym historię sklepu Christiana (gdyż właśnie pod takim szyldem działa), która sięga kilkudziesięciu lat wstecz, do czasów, w których funkcjonowało tu stowarzyszenie "PAX". Opowiedział nam o niej Aleksander Spyra, opiekun budynku przy ul. Dworcowej, związany ze sklepem poprzez swoją żonę, Krystynę, która na początku lat 90. zajęła się sprowadzaniem i sprzedażą dewocjonaliów w tym miejscu.

Po odejściu Pani Krysi na emeryturę sklep przejęła jej synowa, Anna Spyra. W naszym materiale opowiada o tym, jak miejsce zmieniało się na przestrzeni lat i z małego, ciasnego sklepiku z samymi dewocjonaliami stało się obszerniejszym sklepem o bardziej różnorodnym asortymencie. Wciąż jednak znajdziemy tu przede wszystkim dewocjonalia, książki katolickie, pamiątki chrzcielne i komunijne, symbolikę religijną w wielu wydaniach.

Pani Ania postawiła również na produkty zielarskie i ziołolecznictwo. W swoim sklepie, wraz ze swoimi pracownikami, czuje się jak w drugim domu. Atmosfera udziela się również klientom, którzy od lat zaglądają tu, by odetchnąć, pogawędzić i nieco zwolnić w codziennej gonitwie. Wszyscy zgodnie przyznają, że w tym niedużym, klimatycznym sklepiku na Dworcowej można przenieść się do innego świata duchowego, niezależnie od tego, w co wierzymy.

Kultowa Pszczyna

"Kultowa Pszczyna" to cykl, w którym z kamerą odwiedzamy miejsca w naszym powiecie doskonale wszystkim znane, lubiane i mające za sobą długoletnią historię. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kultowa Pszczyna" podaj
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kultowa Pszczyna" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kultowa Pszczyna

"Kultowa Pszczyna" to cykl, w którym z kamerą odwiedzamy miejsca w naszym powiecie doskonale wszystkim znane, lubiane i mające za sobą długoletnią historię. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kultowa Pszczyna" podaj

Facebook