Telewizja pszczyna.tv

  • 1 czerwca 2021
  • 5 czerwca 2021
  • wyświetleń: 23241

[Kultowa Pszczyna] Najstarszy sklep z zabawkami w Pszczynie

Najstarszy, ale i najbardziej znany, przetestowany przez niezliczoną liczbę małoletnich klientów i ich rodziców. Sklep zabawkowy Maluch prosperuje w Pszczynie od ponad 30 lat, skutecznie opierając się konkurencji, również tej internetowej. Jego właścicielka, pani Katarzyna Nowakowska, na okoliczność Dnia Dziecka opowiedziała nam o historii Malucha, starych i nowych zabawkach oraz o tym, jak zmieniły się gusta najmłodszych.Dziś zabawki i gadżety dla najmłodszych można kupić prawie wszędzie - w pierwszym lepszym markecie, na straganie w niedzielne popołudnie, w sklepach "wszystko po 4 zł", a nawet w drogerii. Z tego względu niewiele ostało się sklepów zabawkowych z prawdziwego zdarzenia, które pamiętają jeszcze czasy sprzed ery zakupów internetowych.

W Pszczynie jest jeden taki sklep, prosperujący niezmiennie od 30 lat. Zna go każdy lub pamięta z dzieciństwa. Maluch - jest dla tych wszystkich, którzy lubią tradycyjne, stacjonarne zakupy, chcą się poradzić i porozmawiać, obejrzeć zabawki na żywo. A przede wszystkim jest dla dzieci. Pani Katarzyna Nowakowska, właścicielka sklepu, pozwala najmłodszym wejść za ladę, przyjrzeć się i zastanowić, pyta je o zdanie, doradza rodzicom i dziadkom w wyborze prezentów. Przed otwarciem Malucha pracowała jako nauczycielka, jednak po urlopie wychowawczym postanowiła nie wracać do szkoły, a zająć się własnym biznesem, który mogła uruchomić w kamienicy przy ul. Dworcowej.

Sklep Maluch
Sklep Maluch · fot. archiwum prywatne


Wcześniej przez lata prosperował tu zakład fryzjerski, a jeszcze przed wojną dziadkowie pani Kasi prowadzili lokal, w którym sprzedawali pieczywo wypiekane w piekarni znajdującej się w podwórku. Maluch otwarł się dokładnie 1 października 1990 roku. Były to czasy, kiedy po towar jeździło się do innych miast, pokonując nieraz setki kilometrów. Pani Kasia wraz z mężem wyprawiali się o więc maluchem (a jakże!) z przyczepą do Łodzi, Zgierza, Otwocka, Zduńskiej Woli i Warszawy, tam nabywali materiały i dzianiny, rajstopy i swetry, skarpetki czy piżamy, ponieważ Maluch w początkowych latach działalności był sklepem z artykułami dziecięcymi, głównie z ubrankami. W pewnym momencie pani Katarzyna zdecydowała się nawet na uruchomienie własnej szwalni, w której szyto ubranka w rozmiarach 56-158. W sklepie ponadto odbywały się praktyki, które zaliczyło w sumie ponad 30 uczennic.

Sklep Maluch
Sklep Maluch · fot. archiwum prywatne


W asortymencie Malucha pojawiły się też sprzęty i akcesoria dziecięce, takie jak pieluchy tetrowe, pampersy, krzesełka do karmienia, smoczki i butelki, kosmetyki, foteliki samochodowe, wózki głębokie i spacerowe czy wózki dla lalek. Z czasem do sklepu wkroczyły zabawki i to one zdominowały ofertę, aż w 2009 roku właścicielka całkowicie zrezygnowała ze sprzedaży ubranek, za to wprowadziła więcej zabawek firmowych.

Sklep Maluch
Sklep Maluch · fot. archiwum prywatne


Maluch to dla pani Katarzyny 30 lat wspomnień, które pokrywają się ze wspomnieniami dzieciństwa wielu z nas. Te rodzaje zabawek, które były modne w latach 90. wciąż można znaleźć w Maluchu. Obowiązkowo muszą być guma do skakania, bączek, lalki, puzzle i gry planszowe czy ponadczasowe zestawy Lego. Pani Katarzyna sama miała wówczas małe dzieci, które jako pierwsze testowały i oceniały wszystkie produkty. Dziś do sklepu przychodzą z własnymi dziećmi, podobnie zresztą jak większość wówczas małoletnich, a dziś już dorosłych klientów. Asortyment jest jednak o wiele szerszy, na półkach nie tylko klasyka, ale i hity ostatnich sezonów. Możemy mieć też nadzieję, że Maluch prędko nie zniknie i że będziemy mogli kupić w nim jeszcze niejedną zabawkę.

Sklep Maluch · fot. archiwum prywatne
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kultowa Pszczyna" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kultowa Pszczyna

"Kultowa Pszczyna" to cykl, w którym z kamerą odwiedzamy miejsca w naszym powiecie doskonale wszystkim znane, lubiane i mające za sobą długoletnią historię. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kultowa Pszczyna" podaj

Facebook