Telewizja pszczyna.tv

  • 25 września 2023
  • 1 października 2023
  • wyświetleń: 10472

Kultowa Pszczyna: Klub O'Key, kiedyś Tip-Top - to już 40 lat!

Klub O'Key działa już od 20 lat, a wcześniej chodziliśmy tu do Tip-Topu. Dla wielu jednak nie istnieje gruba kreska, oddzielająca od siebie te czasy. Jakby na potwierdzenie, obecni właściciele zainstalowali przy wejściu dwa szyldy - O'Keya i Tip-Topu. To z okazji jubileuszu działalności, która swój początek miała w 1983 roku. Kto przez następne lata zwykł bawić się w klubie, ręka w górę!Rok 1983. W budynku byłej stołówki Polgazu powstaje klub rozrywki, uruchomiony przez Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe, wówczas państwowy twór, specjalizujący się m.in. w prowadzeniu lokali z automatami do gier. Nazwa lokalu została ustalona odgórnie - pszczyński Tip-Top był jednym spośród innych, działających na południu Polski lokali, w których grano na automatach czy urządzano dyskoteki i które nosiły właśnie tę nazwę. Jeśli chodzi o Pszczynę, Tip-Top był pierwszą prawdziwą dyskoteką. Jak wspominają osoby od początku związane z jego historią, był to lokal ekskluzywny. Szczycił się rzeczą niespotykaną nigdzie indziej, czyli podświetlanymi ścianami i podłogami. W tygodniu odbywały się tam potańcówki dla młodzieży, za to w weekendy w klubie szaleli mieszkańcy Pszczyny i okolicznych województw. Wiele par poznało się w tych okolicznościach, między innymi pani Ilona i pan Leszek, obecni właściciele klubu! Pan Leszek pracował tu wówczas jako kelner i zapomniał przynieść pani Ilonie zamówioną przez nią kolację...

A skoro mowa o jedzeniu - czy pamiętacie, co jadało się i pijało w Tip-Topie w latach 80. i 90? Kuchnia znajdowała się wtedy w części, gdzie obecnie mamy salę z lożami i sceną przeznaczoną na występy. Podobno serwowano tu wyśmienite dania.

kultowa Pszczyna Tip Top
Wspominamy dzieje klubu z obecną właścicielką - Iloną Pająk · fot. pszczyna.tv


Pierwszymi właścicielami klubu, początkowo ajentami, byli państwo Elżbieta i Józef Widerowie. Później Tip-Top przechodził w ręce kolejnych właścicieli jeszcze kilka razy. Końcówka lat 80. należała w tej kwestii do Andrzeja Rakowskiego i Tadeusza Figołuszki. Z kolei Ilona i Leszek Pająk prowadzą klub, już pod szyldem O'Key, od roku 2003. Pani Ilona zdradziła nam wiele ciekawych szczegółów z historii dyskoteki, również z czasów, kiedy nie była jeszcze właścicielką, ale przychodziła do Tip-Topu jako stała bywalczyni. Do udziału w materiale zaprosiliśmy także Zygmunta Gancarza, elektroakustyka oraz DJ-a, od początku związanego z lokalem, oraz DJ-a Johnny'ego, który opowiedział nam o tym, jaką muzykę grało się pod koniec ubiegłego wieku w lokalach dyskotekowych.

kultowa Pszczyna Tip Top
Klub z 40-letnim stażem świętował swoje urodziny w miniony weekend · fot. pszczyna.tv


Ci, którzy zapisali się na kartach 40-letnich dziejów klubu, mogli spotkać się na wyjątkowej imprezie, która miała miejsce w miniony piątek. Natomiast dla fanów i stałych bywalców klubu, jubileuszowa zabawa została zorganizowana w sobotę, 23 września - dokładnie tego dnia, 40 lat, temu odbyła się tu pierwsza dyskoteka. Pani Ilona Pająk z okazji jubileuszu przygotowała listę kilkudziesięciu DJ-ów, którzy przez te 40 lat grali w Tip-Topie, a potem w O'Keyu. Wśród nich jest między innymi Bogdan Fabiański, dziennikarz muzyczny i prezenter dyskotekowy oraz koncertowy. Jeśli chodzi o sławy, które przekroczyły próg klubu przy ul. Skłodowskiej-Curie, nie kończy się jednak na nim. Tutaj mamy osobną listę artystów sceny muzycznej i kabaretowej, których można było posłuchać na przestrzeni lat na żywo w klubie. Niedługo przed śmiercią wystąpił tu nieodżałowany Mirosław Breguła, lider zespołu Universe. Gościli też Tadeusz Drozda, Cezary Pazura, Piotr Bałtroczyk, Grzegorz Halama, Stanisław Tym i wielu, wielu innych. Krzysztof Daukszewicz jest tu gościem co roku. Mimo to, nie każdy wie, że klub ma w swój profil wpisaną również działalność domu kultury.

Zapraszamy do obejrzenia naszego wideo z wizyty w Klubie O'Key. Dowiecie się mnóstwa ciekawych rzeczy lub powspominacie dawne czasy.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Klub O'Key" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kultowa Pszczyna

"Kultowa Pszczyna" to cykl, w którym z kamerą odwiedzamy miejsca w naszym powiecie doskonale wszystkim znane, lubiane i mające za sobą długoletnią historię. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kultowa Pszczyna" podaj

Facebook